Ana sayfa Bilim Çevre Kıyıya vuran hamile yunusun vurularak öldürüldüğü anlaşıldı

Kıyıya vuran hamile yunusun vurularak öldürüldüğü anlaşıldı

[Institute for Marine Mammal Studies]
Okuma süresi: < 1 dakika

Meksika Körfezi’nde son yıllarda giderek artan yunus cinayetlerine bir yenisi eklendi. Nisan ayında şişe burunlu bir yunus ölü halde bulunmasının ardından Deniz Memelileri Çalışmaları Enstitüsü’ne kaldırılmıştı. İlk başta neden öldüğü anlaşımalayan yunusa Temmuz ayında yapılan otopsi gerçeği ortaya çıkardı.

Ciğerinde mermi tespit edilen yunusun neredeyse doğum yapmak üzere iken öldüğü belirtildi. Yetkililer, Meksika Körfezi’nde yunusları hedef alan şiddetin giderek arttığına dikkat çekerken, en son olayın sorumlularını bulabilmek için 11,500 dolarlık para ödülü belirledi.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) verilerine göre, 2002’den bu yana Florida’dan Texas’a kadar uzanan kıyılarda vurularak öldürülmüş 21 yunus bulundu. Bunların dışında iki yunus okla vurularak, bir tanesi de tornavida saplanarak öldürülmüştü. Ölümlerin birçoğu da geride kalan 10 yıllık süreçte yaşandı.

“Seri katillerden farkları yok”

Şişe burunlu yunusları korumayı amaçlayan bir derneğin yetkilisi olan Stacey Horstman’a göre, sebep yunusları besleme alışkanlığından kaynaklanıyor olabilir. İnsanların beslediği yunuslar zamanla teknelere yaklaşarak yemek verilmesini bekliyor. Bazıları yavruları ile teknenin etrafında gezinirken, bazıları da başını sudan çıkarıp niyetini açıkça belli ediyor.

Horstman, yunusların balıkçılara ait yemleri çalmayı denediğini, balıkçıların da misilleme yapabildiğini söyledi. Yunusların “eğlence” amaçlı saldırılara maruz kaldığı da biliniyor. 2014’te bir çocuk okla şişe burunlu bir yunusu vurduğunu itiraf etmişti. Olay, NOAA’nın 24 bin dolar ödül belirlemesinin ardından çözülmüştü.

Deniz Memelileri Çalışma Enstitüsü’nden Moby Solangi, öldürülen en son yunusun 12 aylık hamileliğini neredeyse tamamlamak üzereyken vurulduğunu söyledi. Solangi, “Birisi hayvanlara bilerek ateş etmeye başlıyorsa, bu sadece bir tane ile sınırlı kalmıyor… Seri katillerden bir farkları yok” ifadesini kullandı.

ABD’de doğadaki bir yunusu öldürmek hapis ve para cezası ile sonuçlanıyor. Yetkililer ölümlerin azalması için yunusların elle beslenmemesi gerektiğini belirtiyor.

Horstman, “Masum bir hareket gibi düşünülüyor ancak zamanla bir domino etkisine dönüşüyor” dedi.