Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde bize hatırlatıldığı gibi uzay o kadar, o kadar büyük ki, ne kadar devasa, sınır tanımaz ve akıllara durgunluk verecek derecede büyük olduğunu az çok anlayabiliyoruz. Güneş Sistemi’nin içinde yer aldığı Samanyolu Galaksisi’ne göz atmak ilk küçük örnek olabilir. 100,000 ışık yılı genişliğindeki galaksimizde en az 100 milyar yıldız olduğu tahmin ediliyor. Kısaca, Dünya’da yaşayan her insana 14 yıldız düşüyor.

ESA tarafından hazırlanan görsele bakıldığında, küçüklüğümüz beynimizi çaresiz bırakan bir ölçekte gözler önüne seriliyor. Herscher Uzay Gözlemevi’nin taşıdığı Spektral ve Fotometrik Görüntüleme Alıcısı (SPIRE) ile elde edildi. Görüntü, Coma Berenices (Berenice’nin Saçları) takımyıldızının yakınlarındaki gökyüzünden bir kesit. Bu bölgenin gece göğü Samanyolu’nun yıldız diskinden uzak kaldığı için astronomlar derin uzayı rahatlıkla gözlemleyebiliyorlar.

Kuzey Galaktik Kutbu olarak adlandırılan ve bu görüntünün büyük kısmını içeren bölge, aynı zamanda Coma galaksi kümesini de içinde barındırıyor. Coma’nın fotoğrafa katkısı yaklaşık 1,000 nokta kadar.

Samanyolu’na tek ve dev bir fotoğrafta bakın

[ESA/Herschel/SPIRE; M. W. L. Smith et al 2017]

Gözlemlenebilir Evren’de ne kadar galaksi var?

Noktalar ise yıldızların saçtığı ışınlardan değil, yıldızlar ile her galaksi arasında yatan toz taneciklerinden yayılan ısıyı temsil ediyor. Görüntüdeki galaksilerin birçoğu bugün tespit edilen izlerini Güneş Sistemi’nin oluşumundan önce bıraktı. Bu izler, Güneş-Dünya sisteminin ikinci Langrange noktasında (L2) konumlanmış olan Herschel Uzay Gözlemevi’ne yaklaşık 10 milyar yıl sonra ulaştı. Elde edilen gök haritası, bugün Herschel Astfofiziksel Terahertz Büyük Alan Taraması’nın (H-ATLAS) bir parçası.

Derin uzayın en görkemli süper dev karadelik tablosu

Elde edilen görüntünün %8’lik kısmı. ESA/Herschel/SPIRE; M. W. L. Smith et al 2017

Ortaya çıkan görüntü sadece ne kadar küçük olduğumuzu bize göstermenin yanı sıra, astronomlara gözlemlenebilir Evren’de ne kadar galaksi bulunduğuna dair tahmin yürütme şansı sunuyor. Birkaç yıl önce yapılan araştırmalar, Evren’in sanıldığından 10-20 kat daha fazla galaksi barındırdığına işaret etmişti. Şu an için en iyi tahmin, Evren’in bir ile iki trilyon arasında galaksi barındırdığı. Bu da, yaklaşık 700 sekstilyon yıldıza işaret ediyor (sayıyı kafanızda canlandırmak için 23 sıfır ekleyin).

Unutmayın, henüz gözlemlenebilir Evren’den bahsediyoruz.