[Magic Leap]
Okuma süresi: 2 dakika

Karma Gerçeklik; temelde Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik teknolojilerini bir araya getiren yeni nesil bir teknoloji.

Karma Gerçeklik gözlüğü kullanıcıyı, sanal gerçeklikte olduğu gibi gerçek dünyadan koparmıyor, bulunduğu gerçek ortama sanal objeler ekliyor.

Microsoft, uzun süredir geliştirdiği Karma Gerçeklik gözlüğü Hololens ile teknolojiyi geniş kitlelere ulaştırmaya çalışıyor.

8 yıllık -oldukça gizemli- bir çalışma ve Google, Alibaba gibi devlerden alınan 2.3 milyar dolarlık yatırımın ardından Magic Leap One ilk kullanıcısına ulaşmaya hazır. Ama şimdilik sadece kısıtlı sayıda insan Magic Leap’i deneyimleme şansına ulaşacak.

Karma gerçeklik gözlüğünün ilk versiyonu geliştiricilere yönelik üretildi. www.magicleap.com adresinden $2295 fiyat etiketiyle satılacak ürün sadece ABD’de New York, San Francisco, Los Angeles, Chicago, Miami ve Seattle gibi birkaç şehirde elden teslim edilecek. Teslimat için gelen kurye ürünün kurulumu ve kullanımı için de yardımcı olacak.

Magic Leap One gözlüğü yanında disk şeklinde bir mini bilgisayar ve el kumandalarıyla teslim edilecek.

Magic Leap artırılmış gerçekliği bir üst boyuta taşıyor

AR/VR dünyasına doğru bir adım daha

Karma gerçeklik teknolojisinin yaşattığı deneyimi yazıyla anlatmak kolay değil. Aşağıdaki video belki daha açıklayıcı bir anlatım sağlayabilir.

Magic Leap One, Microsoft Hololens’ten kısmen daha büyük bir görüş alanına sahip. Satış fiyatı da kısmen daha düşük. Ancak Hololens sadece bir başlıktan oluşurken, Magic Leap One’da şimdilik yanında bir de mini bilgisayar taşımak gerekiyor. Şüphesiz önümüzdeki yıllarda fiyatlar düşecek, gözlükler küçülecek ve karma gerçeklik teknolojisinde kim lider olup piyasaya hükmedecek göreceğiz.

Magic Leap’ın son olarak geçtiğimiz ay ABD merkezli telekomünikasyon devi AT&T’den ciddi bir yatırım alarak ortaklık kurduğunu da hatırlatalım.