Ana sayfa Dünya İngiltere AB’yle Rekabet Amacıyla Kendi Uydu Sistemini Kuruyor

İngiltere AB’yle Rekabet Amacıyla Kendi Uydu Sistemini Kuruyor

148
0
[Pixabay]
Okuma süresi: < 1 dakika

İngiltere Brexit oylaması sonrasında Avrupa Birliği’yle olan bağlarını koparmak üzere. Bu beklenmedik ayrılık durumu bazı hassas projelerin üretilmesinde ve bilgi paylaşımında sıkıntılar doğuruyor.

Avrupa Birliği 2003 yılında başlattığı Galileo projesiyle ABD’nin GPS sistemine rakip navigasyon uydu sistemi geliştiriyor.

ABD’nin GPS sistemi bizim bugün akıllı telefonlarımızla yönümüzü kolaylıkla bulmamızı sağlayan navigasyon sisteminin temeli.

Elon Musk’un uydu internet ağı projesi Starlink’in ilk ateşlemesi yapıldı

Sunday Telegraph’ın haberine göre İngiltere Hükümeti AB’den çıkış sonrasında ülkenin Avrupa Birliği’nin “Galileo” adlı uydu navigasyon projesinden yararlanamayacağı ve bazı hassas bilgilere ulaşamayacağını düşünerek kendi uydu navigasyon sistemini kurma kararı aldı.

Sunday Telegraph’a göre İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond projenin ön araştırmasının yapılabilmesi için 100 milyon pound değerinde bir bütçeye onay verdi. Resmi açıklamanın da bu hafta içinde yapılması bekleniyor. Bir uzmanın açıklamasına göre böyle bir rakip sistemi kurmak İngiltere’ye 3 milyar pounda malolabilir.

“Galileo” Avrupa Birliği’nin 10 milyar avro bütçeli, ABD’nin GPS (Global Positioning System) sistemine rakip olarak başlatılan bir uydu navigasyon projesi. 2003 yılında başlatılan projenin 2020 yılında hazır olması planlanıyor. Proje tamamlandığında hem sivil halka, hem hükümetlere hem de endüstriye pozisyon, navigasyon ve zamanlama bilgisi sağlayacak. Hem sivil hem de askeri amaçlarla kullanılabilecek.

Avrupa Birliği bir süre önce İngiltere Uzay Endüstrisinin projede yer alan güvenlik unsurlarına yönelik üretim yapmasını engellemeye başlamıştı. Yapılan bir açıklamada da; Galileo sistemi hayata geçtiğinde, İngiltere’nin, açık sinyallerini kullanabileceğini ancak İngiliz ordusunun şifrelenmiş gizli versiyona ulaşamayacağı belirtilmişti.