Ana sayfa Teknoloji Her dört ABD’liden biri geçtiğimiz yıl Facebook’u telefonundan sildi

Her dört ABD’liden biri geçtiğimiz yıl Facebook’u telefonundan sildi

1306
0

Evde, işyerinde veya yolda sırf refleks haline geldiği için akıllı telefonlarımızı defalarca kontrol ediyor, daha 20 saniye önce baktığımız bir uygulamaya tekrar giriyoruz. Kıdemli Silikon Vadisi mühendisleri tarafından “beyin hack’lenmesi” olarak açıklanan bu durum, korkunç bir vakit kaybı ve dikkat dağınıklığına neden oluyor.

Sosyal medyanın neden olduğu zehirleyici etki fazlasıyla dikkat çeken bir konu haline gelmiş durumda. Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan ankete göre, ABD’lilerin %26’sı geçtiğimiz yıl akıllı telefonlarından Facebook’u kaldırdı.

Facebook’un özellikle iş dünyası için bir zorunluluk olduğunu biliyoruz. Öte yandan Cambridge Analytica skandalı ve sahte haberlerin patlamasında oynadığı rol ile adı fazlasıyla kötüye çıkmış bir uygulama olduğunu biliyoruz. Facebook hakkındaki en son tartışma ise Myanmar’daki soykırımda rol oynayıp oynamadığı. Birlşemiş Milletler (BM) tarafından hedef alınan sosyal medya, ülkedeki nefret söylemlerinin yayılmasına sebep olmakla suçlanıyor.

Mühendisler akıllı telefon distopyasına başkaldırdı: Bilincimiz hack’leniyor!

Gençler Facebook ile aralarına mesafe koyuyor

Pew araştırması, ABD’lilerin Facebook kullanımı ile politik görüşleri arasında bir bağlantı kurmuyor. Kullanım oranlarının Cumhuriyetçi ve Demokrat parti destekçileri arasında dengeli bir şekilde azaldığı görülürken, katılımcıların %42’si geçtiğimiz yıl Facebook’u kullanmaya “birkaç hafta veya daha fazla” ara verdiklerini belirtti.

Yaş, ankette öne çıkan en önemli belirleyici oldu. 18-29 yaş arasındaki katılımcıların %44’ü, telefonlarından Facebook’u sildiklerini söyledi. 65 yaş üzerindeki kullanıcılarda ise bu oran %12’de kaldı.

Gençlerin gizlilik konusunda da yaşlılara göre daha dikkatli oldukları dikkat çekti. ABD’lilerin %54’ü geçtiğimiz yıl içinde hesaplarını kilitlerken, 18-29 yaş arası kullanıcıların %64’ü gizlilik ayarlarında değişiklik yaptı. 65 yaş üzeri kullanıcılarda ise gizlilik ayarlarını güncelleyenlerin oranı %33’te kaldı.

Cambridge Analytica skandalı Facebook’a 36 milyar dolar kaybettirdi

ABD’li kullanıcıların Facebook’tan soğumasının sebepleri arasında, komplo teorilerinin yarattığı rahatsızlık da gösteriliyor. 2016’da vurularak öldürülen Demokratik Ulusal Komite üyesi Seth Rich’in Wikileaks sızıntısı ile ilişkilendirilmesi ve bu haberlerin Facebook ve Twitter’dan yayılması en güncel örneklerden biri arasında.

Gizmodo, Facebook’tan anketin sonuçlarını değerlendirmesini istemiş. Bir cevap gelirse, güncelleme yapacağız.

KAYNAKGizmodo
Önceki makaleVolvo’nun Tamamen Otonom Aracı 360C Tanıtıldı
Sonraki makaleBağımsız Atomları 3 Boyutlu Manipüle Etmek Artık Daha Kolay
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.