Ana sayfa Bilim Beyin&Zihin Artık Beyin Dalgalarınız Hacklenerek Ruh Haliniz Anlaşılabilecek

Artık Beyin Dalgalarınız Hacklenerek Ruh Haliniz Anlaşılabilecek

213
0
[Pixabay]
Okuma süresi: 2 dakika

Büyük bilinmezlerin aşıldığı bir dönemde beyin dalgalarından nasıl bir duygu halinde olduğunuzun anlaşılabilmesi heyecanlandırıcı gelmemiş olabilir. Ama bu keşif birçok ruhsal rahatsızlığın tedavisinde kullanılacak: Artık depresyon düşünsün!

Nörobilim araştırmacılarından oluşan bir ekip, dünyada ilk kez duygu halleri ile beyin dalgaları arasında bağlantı kurmayı başararak, duygudurum bozukluklarına yönelik tedavi yöntemleri geliştirmeye başladılar. Araştırmayla ilgili makaleleri de 10 Eylül 2018 günü Nature Biotechnology‘de yayınlandı.

Epilepsi tedavisine devam eden yedi hastadan oluşan gönüllü denekler birkaç gün boyunca kafalarına takılı implant elektrotlardan takip edildi. Nöral beyin sinyalleri kaydedilen hastaların duygu durumları da çeşitli aralıklarla sorgulandı.

Her hastanın belli duygu durumunda farklı beyin dalgalarına sahip olduğu tespit edildi. Bilim insanları kullandıkları bir yazılım sayesinde, sorgulanarak alınan benzer duygu durumları ile tespit edilen beyin dalgası verileri arasında bir korelasyon yakalamak için çalışmalar yürüttü. Sonunda nöron sinyalleri tek başına analiz edilerek hastanın duygu durumuna ulaşıldı.

[© 2016 MIT Technology Review]

Fakat bu çalışmadaki deneklerin hâlihazırda hassas ölçüm yapabilen implant takılı hastalar olduğunun altı çizildi. Öte yandan araştırmacılar bazı duygu durumlarıyla ilişkili olan beyin dalgalarını henüz anlamlandırmış da değil.

Devam edecek araştırmalarda, beyne yerleştirilecek bir implantın obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ve ağır depresyon vakaları gibi durumlarda beyni uyararak, tedavi etme amaçlı bir tekniğe dönüşmesi için çalışılacak.

İmplantlara karşı hassasiyet geliştirmiş olsak da mikrobotları hapla vücudumuza tedavi amaçlı alacağımız gibi onlara da alışmalıyız. Belki gelecekte doğduktan hemen sonra vücudumuza yerleştirilecek implantlar, özellikle de tedavi amaçlı sağlık teknolojilerinde daha çok karşımıza çıkmaya başlayacak. Bu bakımdan bedenimizin ve beynimizin hacklenmesi, öyle gözükmese de daha kaliteli ve uzun bir yaşamın kapısını aralıyor…