Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Elon Musk beynimizi bilgisayarlara bağlayacak Neuralink cihazı duyuracak

Elon Musk beynimizi bilgisayarlara bağlayacak Neuralink cihazı duyuracak

1922
0
[Pixabay]

SpaceX ve Tesla’nın sahibi Elon Musk, insan beyni ile bilgisayarlar arasında arayüz oluşturacak yazılım ve donanımı geliştirmek amacıyla kurulan Neuralink’in yeni bir ürün üzerine çalıştığını açıkladı. Ot ve viski içtiği Joe Rogan podcast’inde Neuralink’e değinen Musk, şu ilginç sözleri kullandı:

“Muhtemelen gelecek birkaç ay içerisinde ilginç bir şey sunacağız… Bu herkesin mümkün olabileceğini düşündüğünden çok daha iyi olacak… En iyi ihtimal, yapay zeka ile etkin bir şekilde birleşeceğiz” dedi.

Musk, sözünü ettiği yeni teknolojinin insnaları bilgisayarlar ile bir araya getireceğini ve yapay zeka ile simbiyotik bir ilişki kurmanın kapısını aralayacağımızı söyledi.

Musk, neredeyse her birimizin akıllı telefon bağımlısı olmasından yola çıkarak “bir nevi sayborg” olduğumuzu ancak aslında çok akıllı olmadığımızı, çünkü beyinlerimiz ile telefonlar arasındaki veri bağlantısının olabileceğinden yavaş kaldığını belirtti.

Buradan yola çıkarak Neuralink’in akıllı telefon-beyin arası iletişimi güçlendirecek bir icat geliştirdiğini düşünebilir miyiz?

Beyin-insan arayüzü projesi aslında Alphabet tarafından deneniyordu

Sonsuza dek yaşayacak dijital bir görüntü

Musk, Neuralink icadının “isteyen herkesin algı kapasitesini süper insan seviyesine çıkacağını” öne sürdü. Rogan, yeni teknolojinin bizleri sıradan insanlardan ne kadar ayıracağına dair sorusu üzerine de şu cevabı verdi:

“Siz telefonunuz veya bilgisayarınız olmadan ne kadar akıllısınız? Aslında çok akıllısınız… Her türlü soruyu çok hızlı bir şekilde cevaplandırabilirsiniz. Eksiksiz hatırlayabilirsiniz. Telefonunuz fotoğraf ve videoları mükemmel hatırlayabilir. Telefonunuz çoktan sizin bir uzantınız. Sizler çoktan bir sayborsunuz. Birçok insan aslında sayborg olduklarının farkında değil. Sorun sadece veri akış miktarının çok, çok yavaş olması. Tıpkı çok küçük bir verinin biyolojik ile dijital haliniz arasında akması gibi. Bir bu küçük akıntıyı yüksek genişbant aralığı ile dev bir nehre çevirmeliyiz.”

Musk, katıldığı canlı yayında ot içmişti. [YouTube]
Musk, Neuralink’in sunacağı teknolojinin “ölümden sonra bile yaşayacak olan kendimize ait bir görüntü oluşturmamıza imkan vereceğini” söyledi.

Buluş ile insanların yapay zeka ile baş edebilme gücünün artacağını söyleyen Musk, geçmişte ifade ettiği bir düşünceyi yineledi:

“Yapay zeka ile bir araya gelmek muhtemelen en iyi senaryo. Eğer onu yenemiyorsanız, ona katılın.”

“Yapay zeka ile baş edebilmek için sayborga dönüşmek zorundayız”

KAYNAKCNBC
Önceki makaleABD Adalet Bakanlığı Tesla için dolandırıcılık soruşturması başlattı
Sonraki makaleGoogle’ın Gmail savunması milyarlarca kullanıcı için endişe verici
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.