Okuma süresi: 2 dakika

ABD’de yapılan bir araştırma çocukların ekran kullanımıyla bilişsel becerileri arasındaki bağı inceledi.

Günde eğlence amaçlı 2 saatten daha az ekran başında olan çocuklar daha iyi bilişsel becerilere sahip oluyor.

Araştırmacılara göre video oyunu oynamak ve eğitici televizyon programları izlemenin bilişsel faydaları olabilir ancak mobil cihaz ve sosyal medya kullanımı çocukların dikkat, hafıza ve dürtülerinin zarar görmesine neden olabiliyor.

ABD’de 4500 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma çocukların ekran kullanımıyla bilişsel becerileri arasındaki bağı inceledi. Günde eğlence amaçlı 2 saatten az ekran başında olan 8-11 yaş arasındaki çocuklar yapılan testlerde, diğerlerine göre, daha başarılı sonuçlar aldı.

Buna 9-11 saat uyku süresi ve günde 1 saat fiziksel egzersiz de eklenince en iyi performansa ulaşıldığı gözlemleniyor.

Ancak araştırmacılar ekran kullanımıyla zihinsel beceriler arasındaki ilişkiyi doğru anlayabilmek için daha uzun süreli araştırmalar yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca bu araştırma ekran kullanımı bağlamında “televizyon izlemek”, “video oyunu oynamak” ya da “sosyal medyayı kullanmak” arasındaki farkı da ölçümlemiyor.

İnternet bağımlılığı beynimizin kimyasal yapısını nasıl değiştiriyor?

Yeni araştırmalar gerekiyor

Kanada CHEO Araştırma Enstitüsü‘nden Dr. Jeremy Walsh yaptığı açıklamada; Çalışmalarımıza göre pediatri uzmanları, ebeveynler, eğitimciler ve hatta politikacılar çocukların eğlence amaçlı ekran kullanımını sınırlayıcı ve uyku rutinini düzenleyici kararları teşvik etmeliler” diyor. Ancak Dr Walsh’a göre ekran kullanımı ile bilişsel beceriler arasındaki ilişkiyi ve hangi ekran kullanımının ne gibi sonuçları olduğunu net anlayabilmek için daha başka çalışmalar yapılması gerekiyor.

Yine Dr Walsh’a göre video oyunu oynamak ve eğitici televizyon programları izlemenin bilişsel faydaları olabileceğine dair bazı ipuçları var. Ama tam tersi olarak mobil cihaz ve sosyal medya kullanımı çocukların dikkat, hafıza ve dürtülerinin zarar görmesine neden olabiliyor.

Ancak tüm araştırmacılar bu sonuçların daha çok sınırlı olduğunu, doğru analiz için pek çok yeni araştırma yapılması gerektiğini özellikle belirtiyorlar.