Ana sayfa Bilim Yörüngeye ulaşamayan Soyuz roketinin mürettebatı yere acil iniş yaptı

Yörüngeye ulaşamayan Soyuz roketinin mürettebatı yere acil iniş yaptı

[NASA/Roscosmos]
Okuma süresi: 1 dakika

Astronot Nick Hague ve kozmonot Aleksey Ovchinin, teknik arıza yaşayan Soyuz roketinden acil durum sistemi sayesinde ayrılmayı başararak sağ salim Dünya’ya indi. TSİ 11:47’de yapılan ateşlemeden sadece 2 dakika 2 saniye sonra, rokette teknik bir hata meydana geldi.

NASA’nın verdiği bilgiye göre sıvı yakıtlı dört motorun olduğu ilk kademe ile ikinci kademenin ayrılması esnasında bir sorun yaşandı. Roketin Soyuz MS-10 kapsülünü yörüngeye taşıyamayacağı belli olduktan sonra kapsül acil durum sistemiyle roketten ayrıldı.

Dünya’ya düşüş esnasında 6,7 G kuvvete maruz kalan Hague ve Ovchinin, Baykanur Uzay Merkezi’nden 400 km mesafede yer alan Dzhezkazgan kasabasının 20 km doğusuna düştü. Mürettebatın iki kademenin ayrılması esnasında yaşadığı sarsıntı Soyuz kapsülünün içindeki kamera tarafından görüntüledi.

NASA, mürettebatı taşıyan Soyuz kapsülünün yere “balistik alçalma modunda” indiğini belirtti.

Hague ve Ovchinin helikopterle düştükleri yerden alınarak Moskova’ya getirildi ve sağlık kontrolünden geçti. Her ikisinin de sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Soyuz’da sorunlar devam ediyor

Yaşanan sorunun ardından ISS’e yapılacak ateşlemelerde bir daha Soyuz roketinin kullanılıp kullanılmayacağı belirsiz. Ancak Soyuz uzay araçlarında yaşanan sorunlar kafalarda soru işaretleri doğuruyor.

Rus mühendisler 29 Ağustos’da uzay istasyonuna bir önceki mürettebatı taşıyan Soyuz MS-09 uzay aracında delik tespit etmişti. Soyuz yörünge modulünde tespit edilen 2 milimetre genişliğindeki delik istasyondaki astronot ve kozmonotlar tarafından onarılmıştı.

Eğer bu sabahki ateşlemede sorun yaşanmasaydı, Hague ve Ovchinin ISS’e altı saat süren yolculuğun ardından varmış olacaktı. Standart rota sürecinde mürettebatlar Dünya etrafında dört tur atıyor.

Soyuz’un ateşlenme anlarını izlemek isterseniz: