Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Boston Dynamics’in robotu Atlas kendini aşmaya devam ediyor

Boston Dynamics’in robotu Atlas kendini aşmaya devam ediyor

658
0
[wonderplugin_cond deviceinclude="Android"] [/wonderplugin_cond]

Boston Dynamics, yayınladığı her bir video ile gelecekte bir Skynet senaryosu yaşanıp yaşanmayacağı sorusunu akla getiriyor. Hemüz birkaç yıl önce düz yürümekte bile zorlanan Atlas, bugün ters takla atabiliyor ve karşısına çıkan engelleri zorlanmadan aşıp üzerlerinden sıçrıyor.

Atlas’ın sadece birkaç yıl içinde insansı görünümden ibaret olmaktan çıkıp insan üstü bir seviyeye geldiğini söyleyebiliriz. Üç yıl önce ormandaki yürüyüş denemelerinde ancak sırtına bağlı bir kablo ile denge kurabilen Atlas, geçtiğimiz yılın sonunda ters takla atan görüntüleri ile dünyayı şoke etmişti.

Rootların yükselişi

Boston Dynamics, ileri teknoloji firmaları ve üniversitelerde yapılan robotik araştırmalarının sadece bir parçası. Dahası, firmanın sunduğu tek robot Atlas da değil. Bulaşıklarınızı yıkayan SpotMini, dev platformların üzerinden atlayan Handle ve kapıları açarak tekme yediğinde bile ayakta kalabilen Spot, Skynet’in gelecekteki diğer askerleri.

Makine öğrenimi ile kısa zamanda inanılmaz bir ilerleme gösteren Boston Dynamics, robotlarına bozuk zeminlerde hızlıca hareket etmeyi, zıplamayı ve ters takla atmayı öğretmiş durumda. Bizlere sadece gelecekte bu robotlar tarafından kovalandığımızı ve karanlık hücrelere atıldığımızı hayal etmek kalıyor.