Ana sayfa Dünya Richard Branson Suudi Arabistan’ın yatırımlarını askıya aldı

Richard Branson Suudi Arabistan’ın yatırımlarını askıya aldı

200
0
Richard Branson. [Virgin Galactic]
Okuma süresi: 2 dakika

İngiliz milyarder ve fütürist Richard Branson, blog sayfasından yaptığı açıklamada Suudi Arabistan tarafından Virgin Group’a yapılacak yatırımı geçici olarak dondurduğunu belirtti. Branson bu kararı, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğine girdikten sonra ortadan kaybolan Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın öldüğüne dair iddialar üzerine aldı.

Branson, geçtiğimiz yıl uzay-havacılık firması Virgin Galactic ve yan firmaları olan The Spaceship Company ile Virgin Orbit’in Suudi Arabistan kamu yatırım fonundan 1 milyar dolar alacağını duyurmuştu. Yatırım, Virgin Galactic’in alçak yörüngeye turist taşımayı amaçlayan VSS Unity uzay aracı ike Virgin Orbit tarafından üretilen roketin geliştirilmesinde kullanılacaktı. Aynı yatırım ile Virgin Galactic’in roketler kullanarak Dünya üzerinde “noktadan noktaya” taşımacılık projesi de desteklenecekti.

Kaşıkçı’nın İstanbul’da ortadan kaybolmasının ardından Branson blog sayfasında şu açıklamada bulundu:

“Mevcut Suudi Arabistan Krallığı hükümetinin ve lideri Veliaht Prens Muhammed bin Salman hakkında yüksek umutlar beslemiş ve bu yüzden Kızıl Deniz etrafındaki iki turizm projesinin direktörülüğünü kabul etmekten mutluluk duymuştum. Pratik gelişim danışmanlığı sunabileceğimi ve kıyı şeridi ile adalardaki hassas doğayı koruyabileceğimi düşünmüştüm.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da kaybolması hakkında söylenenler doğrulanırsa, Batı’daki bizim gibi firmaların Suudi hükümeti ile iş yapma imkanı belirgin şekilde değişecektir. Suudi yetkililerden Kaşıkçı’nın durumu ile ilgilerini açıklığa kavuşturmaları için bilgi talep ettik.

Kasıkçı’nın halen nerede olduğunun bilinmediği ve soruşturmanın devam ettiği süreçte iki turizm projesindeki direktörlüklerimi askıya almaya karar verdim. Virgin olarak aynı zamanda Virgin Galactic ve Virgin Orbit’e teklif edilen kamu yatırım fonu görüşmelerini de geçici olarak durduracağız.”

Virgin Galactic hız kesmiyor

Temmuz ayında üçüncü roket motorlu denemesini gerçekleştiren ve irtifa rekorunu kıran Virgin Galactic, 2020 öncesinde alçak yörüngeye uzay turisti göndermeyi hedefliyor. Branson, 2016’dan bu yana deneme uçuşları gerçekleştiren VSS Unity uzay aracının 2018 bitmeden uzaya çıkacağını öne sürmüştü.

LauncherOne roketi. [Virgin Orbiter]
Virgin Orbit, LauncherOne adını taşıyan roketi ile ilk testi yakın gelecekte düzenlemeyi planlıyor. “Cosmic Girl” adı verilen 747-400 uçağı ile taşınacak olan roket, ilk denemede ateşlenmeyecek. İkinci denemede ise ateşlenerek yörüngeye gönderilmesi planlanıyor. Eğer başarılı olursa, tıpkı VSS Unity uzay aracı gibi taşıyıcı bir uçaktan bırakılacak olan roket serbest düşüş esnasında ateşlenerek yörüngeye kargo taşımakta kullanılacak.

Açıkçası yörüngeye bu şekilde uydu taşındığını görmek muazzam olurdu.

Not: Suudi Arabistan kamuoyu, başında İran asıllı Dara Khosrowshahi’nin bulunduğu Uber’e karşı boykot çağrısı yapılıyor.