Ana sayfa Bilim Arkeoloji Antik kent Teotihuacan’daki piramidin altında gizli geçit ortaya çıkarıldı

Antik kent Teotihuacan’daki piramidin altında gizli geçit ortaya çıkarıldı

503
0
Ay Piramidi. (Wikipedia)
Okuma süresi: 2 dakika

Bir zamanlar 125,000 kişilik nüfusu ile Mezoamerikanın en gelişmiş kenti olan Teotihuacan’da binlerce yıldır gizli kalmış bir sır gün yüzüne çıktı. Ay Piramidi’nin derinliklerinde keşfedilen yeraltı geçidi, nasıl ortadan kayboldukları halen kesin olarak bilinmeyen Teotihuacan halkının sonu hakkında şaşırtıcı ipuçları sunabilir.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden (INAH) arkeolog Veronica Ortega, “Tanrılara kurbanların sunulduğu büyük riteül alanları Teotihuacan kentinin çekirdeğinde yer alırdı” ifadesini kullandı. Ortega, gün yüzüne çıkarılacak yeni bilgiler ile Teotihuacan kentinin Mezoamerika’nın diğer bölgeleri ile nasıl bir ilişki kurduğunu anlayabileceklerini söyledi.

Ay Piramidi’nin derinliklerinde yapılan çalışmalara ait en güncel araştırma, geçtiğimiz yıl INAH ve Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi tarafından yayımlanmıştı. Üçüncü yüzyılda inşa edildiği düşünülen piramidin derinliklerini elektrik direnç tomograafisi ile tarayan bilim insanları, yüzeyin 8 metre altında yaklaşık 15 metre genişliğinde bir oda tespit etmişti. Piramidin altındaki odanın kutsal ritüllerin gerçekleştirildiği veya ölülerin gömüldüğü bir alan olarak kullanıldığı düşünülmüştü.

Ay Piramidi. (Mauricio Marat/INAH)
Ay Piramidi’nin altında ortaya çıkarılan yapılar. (Institute of Geophysics/UNAM)

Dağın altında saklı olan piramit

Araştırmacılar aynı zamanda yeraltındaki odayı Ay Plazası olarak bilinen ritüel alanına bağlayan bir tünel keşfetti. Ortega, geçmişteki çalışmalarda iskeletler ve diyorit taşından yapılma kolye ile mozaikler gibi eşyalar bulunmuştu. Ortega, bugüne dek yapılan keşiflerin Teotihuacan halkının ölümden sonraki yaşama ait düşüncelerini yansıtan ritüeller ile uyuştuğuna dikkat çekerek, “yeraltındaki yeni alanda benzer bulgular çıkabileceğini” belirtti.

Tüneller ve yeni keşfedilen geçit ile odanın ne amaçla kullanıldığı ortaya çıkarıldığında, halen birçok gizem saklayan Ay Pirami’nin hakkında yeni bilgiler gün ışığına çıkmış olacak. Teotihuacan’da yer alan M.S 2’nci yüzyıla ait Güneş Pirami de dahil Mezoamerikan medeniyetindeki dev yapıların “yeraltı dünyasına olan bağlılığı” temsil ettiği düşünülüyor. Halen hakkında birçok sır olan yapılardan biri de Ağustos 2016’da gündem olan “Cholula Piramidi.

Tabanı Giza Piramidi’nden dört kat daha büyük olan ve bir dağın altında saklanan piramit, 450 metre genişliğinde ve 66 metre uzunluğunda. Bugüne dek yapılan ön kazılarda onlarca iskeletin bulunması da Aztek’ler için dini bir anlam taşıyan Cholula’nın neler sakladığına sadece küçük bir örnek. Muhtemelen, Mezoamerika’daki piramitlerin neler sakladığını ortaya çıkarmak halen on yıllarca kazı gerektiriyor.