Ana sayfa Bilim Uzay&Havacılık SpaceX: Starman ve Tesla Roadster Mars’ın ötesine geçti

SpaceX: Starman ve Tesla Roadster Mars’ın ötesine geçti

696
0
[SpaceX]
Okuma süresi: 2 dakika

Uzay-keşif tarihinin tanık olduğu en inanılmaz günlerden birinde Mars’a doğru ateşlenen Tesla Roadster ve manken sürücüsü Starmen, geride kalan dokuz ayın ardından Kızıl Gezegen’in yörüngesini geride bıraktı.

SpaceX’in paylaştığı tweet’te, elektrikli otomobil ve Starman’in konumu gösterilirken, “Bir sonraki durak Evren’in sonundaki restoran” ifadesi kullanıldı. Bu söz, “Otostopçunun Galaksi Rehberi” serisinin ikinci kitabına gönderme yapıyor.

Adını David Bowie’nin 1972’de yazdığı parçadan Starman’in karşısında duran ekranda, yine ünlü bilim-kurgu serisinden alınan “Don’t Panic” alıntısı yer alıyor. Tesla Roadter, 6 Şubat’ta yapılan tarihi ateşleme esnasında Bowie’nin “Space Oddity” parçasını çalarak göğe yükselmişti.

[SpaceX]

Falcon Heavy ateşlemesini olağanüstü sesleriyle izleyin

Dünya’ya tekrar el sallayacaklar

Musk, bir uydu ateşleme riskini bir kenara koyarak Mars’a hem deneme hem de eğlence amaçlı Roadster-Starman ikilisini ateşlemişti. Mars’ın yörüngesine gönderilmek istenen Roadster, küçük bir teknik hata nedeniyle Asteroit Kuşağı’na yakın bir rotaya girmişti. Roadster, izlediği heliosentrik (Güneş merkezli) yörünge kapsamında tekrar Dünya’ya doğru yönelecek, ancak on yıllar sonra.

Yapılan hesaplamalar, Starman’in 2091 yılında Dünya’ya birkaç yüz bin kilometre yaklaşacağını gösteriyor. Nihayetinde, yolculuk Dünya veya Venüs ile yaşanacak çarpışma ile son bulacak. 1 milyon yıl içinde yaşanması beklenen çarpışmanın Dünya ile yaşanma olasılığı %6 iken, Venüs için bu oran %2,5.

Eğer radyasyon veya uzay boşluğundaki nesnelerin etkisiyle parçalara ayrılmazsa, Starman ve Roadster Güneş Sistemi’nin fütürist zamanlarında bir antik eser haline gelecek.

[SpaceX]