Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Blok zinciri firması asteroid madencisi Planetary Resources’ı satın aldı

Blok zinciri firması asteroid madencisi Planetary Resources’ı satın aldı

281
0
[Pixabay]
Okuma süresi: 2 dakika

Aralarında Google’ın kurucularından Larry Page ve başkanı Eric Schmidt ve eski Microsoft yöneticilerinden Charles Simonyi gibi isimlerin desteklediği Planetary Resources, yaşadığı finansal sorunları aşamayınca blok zinrici firması ConsenSys’e satıldı. 2014’te kurulan ve altı kıtada 1,100 çalışanı olan ConsenSys, startup ve firmalar için Ethereum hizmetleri ve danışmanlığı sunuyor. ConsenSys’in aralarında finansal yönetim firması Balance, gazetecilik platformu Civil ve oyun firması Virtue Poker gibi iş ortakları bulunuyor. Haliyle, beklenmedik şekilde bir asteroid madenciliği sanayisi ile bağlantı kurmaları Ethereum’un bir gün bu alanda kullanılacağı düşüncesini doğuruyor.

ConsenSys patronu Joseph Lubin yaptığı açıklamada “Planetary Resources’ın uzay alanındaki uzmanlığının kendilerine aktarılacağını ve Ethereum’u yeni sosyal düzen sistemleri kurmak için geliştirmeye devam edeceklerini” söyledi. Ethereum’un birçok iş alanında kullanılmasını sağlayan “akıllı sözleşmelere” değinen Lubin, “Planetary Sources’ı bünyelerine katarak uzay alanındaki girişimleri demokratik ve bağımsız kılacaklarını” belirtti.

200 kilometrelik asteroidin değeri en az 10,000 katrilyon dolar

Uzayda Ethereum dönemi başlayacak

Planetary Resources ilk asteroid madenciliği planlarını 2012’de sunmuş ve Dünya yakınındaki gök cisimlerinden daha sonra yakıt olarak kullanılacak materyal çıkarmayı hedeflediğini duyurmuştu. Firmanın kurucularından Eric Anderson, 2012’de yaptığı açıklamada “10 yıl içinde ptototip operasyonlara başlamayı planladıklarını” söylemişti.

Uzay turizmi firması Space Adventures’ın kurucularından ve başkanı olan Anderson, Planetary Resources’ı X Prize Foundation kurucusu Peter Diamandis ile hayata geçirmişti. Lüksemburg’dan da yatırım alan firma ön çalışmalar kapsamında küp uydular geliştiriyordu. İlk olarak Arkyd-3 uydusu Antares roketinin ateşlenememesi sonucu kaybolurken, Arkyd-3R Temmuz 2015’te Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ateşlenmişti (ISS). En son olarak Arkyd-6 Ocak ayında Hindistan’ın Polar Satellite Launch Vehicle roketi ile fırlatılmıştı.

Arkyd-6. (Planetary Resources)

Arkyd-6’nın uzaya gönderilmesinin ardından finansal sorunlar ile boğuşmaya başlayan Planetary Resources, beklediği yatırımları alamadı. ConsenSys’e yapılan satışın ardından Planetary Resources CEO’su Chris Lewicki ve genel danışmanı Brian Israel’in ConsenSys’e katılacağı belirtildi. Israel, “Ethereum’un akıllı sözleşme fonksiyonunun uzay ticaretinde kullanılacağını ve sınırların olmadığı bir alanda birçok ülkenin arasında işlem yapılmasını sağlayacağını” söyledi.

Planetary Resources tarafından verilen bilgiler arasında, firmaya gelecekte Ethereum üzerinden yatırım yapılabileceğine de işaret edildi. Lewicki, önümüzdeki aylarda detaylı bilgiler sunulacağını açıkladı.

Ethereum’un mucidi Vitalik Buterin şüphesiz bu gelişmeden memnun olacaktır.