Ana sayfa Bilim Uzay&Havacılık Elon Musk 5 milyar dolarlık Mars roketinin ismini değiştirdi

Elon Musk 5 milyar dolarlık Mars roketinin ismini değiştirdi

852
0
Okuma süresi: 2 dakika

İnsanlığı bir gün Ay ve Mars’a taşıması beklenen, hatta yakın gelecekte Dünya atmosferinde taşımacılık için kullanılması planlanan BFS (Big Falcon Spaceship) yeni ismine kavuştu: Starship Super Heavy.

Bilindiği üzere ilk ismi Big F*cking Spaceship olan uzay aracı iki parçadan oluşuyor. 100 kişi kapasiteli olması beklenen uzay gemisi ve onu yörüngeye taşıyacak dev itici roket. Haliyle uzay gemisinin adı Starship olurken, iticilerin Super Heavy oluyor. Bileşimlerinin oldukça havalı olduğunu ve Elon Musk’ın güzel bir isimde karar kıldığını söylemek gerek.

Musk, isim değişikliğini duyurduğu tweet’lerinde önemli bir noktaya da değindi: Starship (yıldız gemisi) bir diğer yıldız sistemine gönderilmediği sürece bu ismi alamaz. Musk, bu aşamada neden bu ismi seçtiğini bir diğer tweet’inde açıkladı: Gelecek versiyonlar (başka yıldız sistemlerine) ulaşacak. Kısaca, Musk’ın Mars’ın hayli ötesine geçerek Alpha Centauri gibi hedefleri de şimdiden gözüne kestirdiğini anlamış oluyoruz. Vizyon bu demek…

Küçük bir not daha ekleyelim: Dünyamıza en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri’nin uzaklığı 4.3 ışık yılı.

Ne zaman ateşlenecek?

Musk’ın havalı bir isimle tekrar gündeme getirdiği ve bugüne dek bol bol çizimlerini gördüğümüz, yeni kısaltması ile SSH ne zaman gökyüzüne çıkacak?

Henüz Ar-Ge süreci devam eden ve tam olarak inşa edilmemiş olan roketin önünde uzun bir yol olduğunu belirtmek gerek. SpaceX’in kaynaklarının sadece %5’inin (ki aslında mevcut şartlarda fazla bile) SSH için ayrıldığını biliyoruz (Musk kendisi açıklamıştı). Roketin geliştirilme sürecindeki en önemli adım ise kısa süre açıklanan Ay görevi oldu.

Japon milyarder Yusaku Maezawa, 2023 yılı için belirlenen 380,000 kilometrelik yolculuk için seçilen isim olmuştu. Maezawa, yolculuk için miktarı açıklanmayan büyük bir bağışta bulunmuş ve Musk, bağışın Ar-Ge sürecine büyük katkı sunacağını belirtmişti.

Musk’ın en son Eylül ayında sunduğu güncellemeler, SSH uzay aracının 118 metre uzunluğunda olacağına ve 100 metrik ton taşıma yükü kapasitesi bulunduracağına işaret ediyor. Süper roket hakkındaki detaylara bakmak isterseniz aşağıdaki linke buyurun:

SpaceX’in derin uzay roketi hakkında bilinmesi gereken 18 özellik