Ana sayfa Bilim Çevre Balıkçılar artan okyanus sıcaklıkları nedeniyle petrol firmalarına dava açtı

Balıkçılar artan okyanus sıcaklıkları nedeniyle petrol firmalarına dava açtı

175
0
[Duangphorn Wiriya/Unsplash]
Okuma süresi: 2 dakika

ABD’nin California ve Oregon eyaletlerindeki balıkçılar Pasifik Okyanusu’nda artan sıcaklıklar nedeniyle çok sayıda petrol ve doğalgaz firmasını dava etti. Pasifik Yakası Balıkçılar Derneği Federasyonu (PCFFA) tarafından açılan davada, 30 firmadan tazminat talep ediliyor. Davacılar, savunmacı konumuna düşen ve aralarında Exxon Mobil Corp., Chevron Corp., BP PLC, Royal Dutch Shell PLC ve ConocoPhillips gibi petrol ve doğalgaz devlerinin bulunduğu firmaların yaklaşık 50 yıldır fosil yakıtlar ile atmosfer ve okyanus sıcaklığını artırmakla suçladı.

PCFFA yetkilisi Noah Oppenheim, yosun artışının yengeçlerde domoik asit oluşumuna neden olduğunu ve bu durumun insan sağlığını tehdit ettiğini belirtti. Oppenheim, “Eğer balıkçılar kamuya bu kadar zarar veriyor olsaydı bizim işimize son verilmesi gerekirdi” ifadesini kullandı.

Doğalgaz ve petrol devlerine küresel ısınma nedeniyle açılan en son davanın, ABD’nin diğer şehir ve bölgelerinde açılan davalara kıyasla daha önemli bir adım olduğu belirtildi. Belediye avukatları tarafından açılan davalar çevre avukatlarının yardımı ile yürürlüğe giriyor. Avukat David Bookbinder, “ABD’deki en muhafazakar insanlardan bir kısmını temsil eden bir grup ticari balıkçı fosil yakıt sanayisini dava ettiği zaman savunmacılar ‘politik gerekçeleri’ mazeret olarak kullanamaz” yorumunda bulundu.

Nasıl bir sonuç getirebilir?

Savunmacı petrol ve doğalgaz firmaları konu hakkında yorum yapmış değil. Bookbinder’a göre, ticari balıkçıların açtığı dava “firmaların nerede son bulacağını kestiremediği türden bir adım.” Ulusal Üreticiler Derneği’nden (NAM) Lindsey de la Torre ise mahkemenin davayı düşürmesi gerektiğini savundu. De la Torre, “Geride kalan 1,5 senede davacıları temsil eden firmanın birçok belediye ve bir eyalette benzer davalar yürüttüğünü ve şu ana kadar sonuç alamadığını biliyoruz” ifadesini kullandı.

Davacıları temsil eden firma, ağırlıklı olarak California’da benzer sekiz dava ile daha ilgilenen Sher Edling LLP olarak açıklandı. Hukuk firmasının en son olarak fosil yakıt firmalarına dava açan Baltimore kentini temsil ettiği belirtildi. Davacılar tarafından sunulan rapor ise su sıcaklığının artmasına neden olan iklim değişikliği ve deniz yaşamı araştırmalarına dayanıyor.

Bir diğer NAM yetkilisi Michael Short’un yorumu ise şu şekilde: “Balıkçılar teknelerini ne ile çalıştırıyor?”

Kibir kapitalizmin en sevdiği huy, orası kesin.