Ana sayfa Bilim Uzay&Havacılık NASA SpaceX’in Crew Dragon kapsülü için test uçuşu tarihini belirledi

NASA SpaceX’in Crew Dragon kapsülü için test uçuşu tarihini belirledi

555
0
Crew Dragon. [SpaceX]
Okuma süresi: 2 dakika

SpaceX ve Boeing arasında alçak yörüngede yaşanacak yarış, resmen 7 Ocak 2019 tarihinde başlayacak. NASA, söz konusu tarihte takvimin gerisinde kalmış olan ilk test uçuşunun gerçekleştirileceğini duyurdu. İnsansız olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ateşlenecek olan Dragon’un yer alacağı görev Demo-1 (DM-1) olarak adlandırıldı.

Ticari Mürettebat Programı’nda yer alan bir diğer firma olan Boeing’in ilk deneme uçuşu ise Mart 2019’da gerçekleşecek. Her iki firma resmi tarihlerin belirlenmesinden önce acil kurtarma sistemlerini denemek ile yükümlüydü. SpaceX ve Boeing bu testleri sırasıyla Haziran ve Ağustos aylarında gerçekleştirdi.

Crew Dragon mürettebatı için tasarlanan uzay giysisi. [SpaceX]

Tasarruf dönemi başlıyor

Crew Dragon uzay aracı, test uçuşunda Falcon 9 roketi ile Kennedy Uzay Merkezi’nden ateşlenecek. NASA, başarılı olması halinde ilk ABD’li astronotları taşıyan görevin Ağustos 2019’da gerçekleşmesini planlıyor. İkinci insanlı görev ise Aralık 2019’da olacak.

SpaceX ve Boeing’in astronotları yörüngeye taşıması NASA için kritik önem taşıyor. Uzay Mekiği programını Temmuz 2011’de sonlandıran NASA, bu tarihten beri Rusya’ya Soyuz kapsülündeki koltuk başına 110 milyon dolara kadar çıkan bir para ödüyor. Bu miktar ilk başta 70 milyon dolar olmasına rağmen her yıl artmaya devam etmişti.

Kargo görevlerini SpaceX ve Orbital ATK ile karşılayan NASA, astronotları da yerel firmaları ile yapmaya başladığı takdirde uzun dönemdeki uzay-keşif görevleri için büyük tasarruf sağlayacak. Görünen o ki, Elon Musk için heyecan dolu bir gün daha takvimde yerini aldı. ABD hükümetinden aldığı izin ile yörüngeye 12,000 internet-uydusu ateşleme hakkı kazanan Musk, Crew Dragon’un başarılı olması halinde uzay-keşfinin geleceğindeki yerini daha da güçlendirecek.