SpaceX’in patronu Elon Musk, tam altı yıl önce Mars hakkındaki planlarını açıklarken 80 bin kişilik bir koloniden bahsetmişti. Henüz nasıl yapılacağı bilinmeyen Mars yolculuğu için biçilen fiyat ise 500,000 dolar olarak belirmişti. Vizyonu dar ve zenginlere hitap eden hayalin üzerinden yıllar geçtikten sonra, elimizde çok daha gerçekçi bir plan ve ‘ideal’ bir bilet fiyatı var.

Gezegenlerarası Taşıma Sistemi’nin ilk kez duyurulduğu Eylül 2016’dan bu yana SpaceX Kızıl Gezegen’e ulaşmak adına yoğun bir Ar-Ge sürecine girdi. 2023’de Ay yörüngesine düzenlenmesi planlanan insanlı yolculuğun ardından, bu yolcuklukta kullanılacak Super Falcon Heavy ile 2024’te Mars’a gidilmesi planlanıyor. Öncesinde, Mars InSight Kızıl Gezegen’in depremlerini inceleyerek koloni inşa edilmesi için en ideal ilk yerleri belirleyecek.

Musk, HBO kanalı tarafından çekilen belgesel dizisinde geçtiğimiz yıl Mars’a yolculuk biletinin 200,000 dolar civarında olacağını söylemişti. Musk, bilet fiyatını “ABD’deki ortamala bir evin maliyeti seviyesine çekmek istediklerini” söylemişti. Bu ifade ile “Mars’ta eviniz olması için ortalama zengin olmanız yeterli” mesajı veriliyor diyebiliriz.

“Everest’e tırmanırken insanlar ölebileceklerini biliyor”

Musk, begeselin geçtiğimiz hafta Pazar günü çekilen son bölümünde Mars yolculuğu için yeni bilgiler verdi. Kızıl Gezegen’e ulaşma olasılığının %70 olduğunu (ilk yolculuk için) belirten Musk, “ölüm riski halinde kaçma planının bulunmayacağını” belirtti. Dünya’dan milyonlarca kilometre ötede iken yaşanacak bir kazaya karşı önlem almak günümüz için zaten düşünülemeyecek bir durum.

“Mars’ta ölme riskiniz Dünya’dakinden çok daha yüksek” diyen Musk, Antarktika kaşiflerinden Ernest Shackleton’ın reklamını hatırlattı:

“Riskli bir yolculuk için erkekler aranıyor. Düşük maaş, aşırı soğuklar ve uzun saatler boyu zifiri karanlık. Sağ salim dönmek kesin değil. Başarı halinde gurur ve üne kavuşma şansı.”

Musk, Mars’a gönderilecek ilk insanların bir daha Dünya’ya geri dönüp dönemeyeceklerinin de şüpheli olduğunu ekledi. Bu ifadeleri, Gezegelerarası Taşıma Sistemi’ni ilk duyurduğu sunumda kullanmıştı. Nihayetinde, insanlık adına dönüm noktası olacak riskli bir yolculuğun en büyük risklerini çok iyi değerlendirmesi gerektiğini bilen, fantezi değil hayal peşinde koşan bir isim Musk.

SpaceX’in Kasım 2018 itibariyle doğruladığı planladı il olarak 2022’de Mars’a robotik uzay aracı ile kargo görevi düzenlemek. 2023’te Japon milyarder Yusaku Maezawa’nın başının çekeceği mürettebat Ay yörüngesi yolculuğu yapacak. 2024’te ise Super Falcon Heavy uzay aracı (umuyoruz ki) çok riskli ve tarihi bir görev ile Mars’a yollanacak.

Super Falcon Heavy. [SpaceX]
Ölüm riskine değinildiğinde bu sefer Everest örneğini veren Musk, “Dağlara tırmanmaya çalışan çok fazla insan var. Bunu neden yapıyorlar? İnsanlar sürekli Everest’e tırmanmaya çalışırken ölüyor. Çünkü bunu bir mücadele için yapmak istiyorlar” ifadesini kullandı.

Axios firması tarafından Kasım 2018’de düzenlenen ankete göre Musk Kızıl Gezegen’e göndereceği birçok gönüllüyü ABD dışından bulacak. Ankete katılanların sadede %35’i “uzaya yolculuğun bedava olması halinde gönüllü olacaklarını” sölerken, %31’i “asla akıllarından geçirmeyeceklerini” belirtti.

Siz ne dersiniz?