Ana sayfa Bilim Beyin&Zihin Elon Musk: Maymun seviyesine inmemek için yapay zeka ile birleşmeliyiz

Elon Musk: Maymun seviyesine inmemek için yapay zeka ile birleşmeliyiz

1894
0
[HBO]
Okuma süresi: 2 dakika

Elon Musk’ın yapay zekanın taşıdığı riskler hakkında en çok uyarıda bulunan fütüristlerden biri olduğunu biliyoruz. Makinelerin insanlığın geleceği için büyük bir tehlike oluşturabileceğini düşünen Musk, insanların bu tehditle mücadele etmesi için sayborga dönüşmesi gerektiğini savunan biri.

Musk, HBO kanalı için hazırlanan belgesel serisi için yaptığı en son açıklamalarda başında olduğu Neuralink’in neler planladığına açıklık getirdi. Musk, Eylül ayında duyurduğu “beyin implantının” yapay zeka ile entegre olmamızı sağlayacağını söyledi. Aksi takdirde, Musk yükselişi durdurulamayan yapay zeka karşısında maymun seviyesine inebileceğimizi düşünüyor.

Musk’ı böyle düşünmeye iten sadece makinelerin ne kadar güçlendiği değil, insanın doğasındaki kısıtlamalar. Musk’ın evrim gözünden kullandığı ifade şu şekilde:

“Dış tehditlerle başa çıkabilecek bir tür olarak evrilmedik.”

Elon Musk beynimizi bilgisayarlara bağlayacak Neuralink cihazı duyuracak

Hiper-akıllılık çağına mı gireceğiz?

Musk, yukarıdaki ifadesinden yola çıkarak gerekli önlemleri almadığımız takdirde insan-maymun dengesinin yapay zeka-insan arasında oluşacağını düşünüyor. Sunduğu önlem ise Neurolink.

Yakın zamanda duyurulacağı beklenen Neuralink teknolojisi, insanların bilgisayarlar ile entegre olarak bilgiyi yapay zeka seviyesinde işlemesine olanak verecek. Beyinlerimiz bulut içinde yer alan bir yapay zekaya sahip olacak ve ihtiyacımız olduğu zaman onunla eşleşecek.

Bu adıma geçmek Musk’ın röportajından anlaşıldığı kadarı ile açık beyin ameliyatı ile olacak. Beynimize yerleştirilecek işlemci insanların yapay zeka ile entegre olmasını ve makineler ile baş edebilmesini sağlayacak. Musk erişeceğimiz seviyeyi “hiper-akıllı” olmak olarak yorumluyor.

Böyle bir teknolojinin geliştirilme süreci mükemmel bir şekilde tamamlansa bile sonrasında insanlık için nasıl bir değişim sağlayacağını düşünmek çok güç. Nasıl uygulanacak, kimler kullanacak? Bu sorular ve daha fazlası insanı dijital dünyaya entegre edecek çığır açıcı bir teknoloji için gündeme gelecek. Aklıma gelen bir önemli soru, bu teknolojiye herkes uyum sağlayabilir mi?

Kafa kurcalayıcı soruların spesifik alanlarda kullanım öne çıkacağını düşünürsek daraltabiliriz. Örneğin, Musk implant sayesinde Alzheimer hastalığının önüne geçebileceğimizi düşünüyor.

Musk, “Bir annenin çocuklarını unutması inanılmaz üzücü bir durum. Bunun da önüne geçebiliriz” diyor. Eğer makinelerle savaşmaktan önce milyonlarca tedaviye muhtaç insan sağlığına kavuşacaksa, Neuralink gerçekten çığır açabilir.

Elon Musk: Yapay zeka ile mücadele etmek için sayborga dönüşmeliyiz