Ana sayfa Yaşam Düz Dünyacı iddiasını çürüten YouTuber’a 100,000 dolar borçlandı

Düz Dünyacı iddiasını çürüten YouTuber’a 100,000 dolar borçlandı

3030
0
[Pixabay]
Okuma süresi: < 1 dakika

Wolfie6020 adlı YouTuber, sayfasına içerik sağlamak için oldukça iyi bir konu seçmiş: Düz Dünya teorileri. Bu konuda ileri sürülen iddiaları yayımladığı videolarla çürüten Wolfie6020, bir süre önce başka bir YouTuber Flat Out Hero’nun kendisine meydan okuduğunu açıklamıştı.

Flat Out Hero, Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlaması için Wolfie6020’ye bir test sundu: A noktasından B noktasına ardından C noktasına uçacaksın, sonra A noktasına geri döneceksin. Her nokta arasındaki mesafe eşit olacak ve dönüşlerde 90 derece manevra yapacaksın. Eğer yapabilirsen 100,000 dolar kazanacaksın.

Kendisinden fazlasıyla emin olan Flat Out Hero, sunduğu testin Dünya düz olduğu için imkansız olduğunu savunarak “yuvarlak Dünya’cıların tabutuna son çiviyi çaktığım için mutluyum” ifadesini kullandı.

Flat Out Hero’ya göre bu şekilde uçmak imkansız çünkü Dünya düz olduğu için eşkenar bir üçgen 60 dereceden daha dar veya geniş açılara sahip olamaz. Ancak Dünya’nın yuvarlak olduğunu varsayarsak bu son derece mümkün.

Düz Dünya savunucusu ‘neden gezegenin kenarlarından düşmediğimizi’ açıkladı

Borcunu ödemeyi reddediyor

Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan, tersine durduk yere kendisine 100,000 dolar kazanma imkanı sunulan Wolfie6020 iddiayı kabul etti ve Ekim sonunda gerekli açıklamayı yaptığı videoyu yayımladı. 5,7 milyondan fazla izlenen videoda uçuş Galapagos’tan başlayıp Afrika’daki Gine Körfezi’ne, oradan Kuzey Kutbuna gitti, ardından Galapagos’a geri döndü. Bir yazılım üzerinde uçuş hesaplamalarını sunan Wolfie6020, uçuşun her ayağının 10,000 kilometre olduğunu belirtti.

Yaklaşık 8 dakikalık videosunda Flat Out Hero’nun iddiasını muntazam bir şekilde çürüten Wolfie6020, söz verildiği gibi 100,000 doların ödenmesini istediğin, bu paranın yarısını Westmead Çocuk Hastanesi’ne bağışlayacağını söyledi.

Çaresiz kalan Flat Out Hero, Wolfie6020’nin neden geleneksel bir uçuş haritası yerine dijital şema kullandığını sorarak bunun uygun olmadığını ileri sürdü. Bunun üzerine Wolfie6020 uçuş çizelgesi kullanarak hesabını bir kez daha doğruladı.

İddiayı kaybettikten sonra verdiği sözden kaçmaya çalışan Flat Out Earth birçoklarına ders olmalı: Savunamayacağınız bir şey üzerinden insanlara meydan okumayın.

Dünya’nın düz değil ama yuvarlak olduğunu kanıtlayan 10 delil