Ana sayfa Yaşam Avustralyalı sağlık gurusu: İyi hissetmek için gözlerinizi güneşe dikin

Avustralyalı sağlık gurusu: İyi hissetmek için gözlerinizi güneşe dikin

375
0
[Pixabay]
Okuma süresi: 2 dakika

Önemli not: Bu haberde bahsi geçen alternatif tıp yöntemini sağlığınızın bozulmaması adına kesinlikle denemeyin.

Muhtemelen her ülkede sürekli gündem olmayı başaran bir sağlık gurusu mevcut. Söz konusu Avustralya olduğunda karşımıza çıkan isim, aslında bir şef olan Pete Evans. Evens, geçtiğimiz günlerde Instagram ve Facebook hesapları üzerinden yaptığı açıklamada “alternatif tıp kapsamında her gün düzenli olarak güneşe gözlerini diktiğini” açıkladı.

Şaka değil.

Evans açıklamasında “her gün kendisini okyanusun temiz sularına girerek ve güneşe kısa süreli bakarak temizlemekten keyif aldığını” belirtti. Evans, “bu oldukça basit ancak güçlü egzersizlerin vücut, zihin ve ruh için en güzel bedava ilaçlar olduğunu” söyledi.

“Güneş koruyucular zehirli”

Açıkçası, güneşe gözlerinizi dikmek 20’nci yüzyılın başından bu yana bir alternatif tedavi olmasının yanı sıra dini amaçlarla da yapılıyor. Her ne kadar bazıları bu yöntemi alternatif tedavi gibi görse de inanılmaz derecede saçma bir fikir olduğunu söylememiz şart.

Bırakın 20’nci yüzyılı, ünlü Yunan filozof Sokrates bile binlerce yıl önce “Güneş veya Ay tutulmasının çıplak gözle izlenmemesi gerektiği” uyarısında bulunmuştu. Güneşe gözlerinizi dikmek (kısa süreli olsa da düzenli yapmak da dahil) solar retinopati hastalığına neden oluyor. Retinanın gördüğü zarardan dolayı görme bozukluğu hatta körlük meydana gelebiliyor.

Evans’ın Instagram’da 200,000; Facebook’ta ise 1,5 milyon takipçisine deli zırvası niteliğinde yaptığı tavsiye haliyle Avustralya Medikal Birliği’ni (AMA) ayağa kaldırdı. Avustralyalı hekimler, Evans’ın Paleo diyetine de şiddetle karşı çıkıyor. Evans’a göre söz konusu diyet kemiklerden kalsiyumu temizliyor (neden bunu istersiniz ki?), florürü vücuttan atıyor. Evans, florürü bir nörotoksin kabul ederken, güneş koruyucularını “zehirli kimyasallar” olarak tanımlıyor.

Ünlü şef aynı zamanda ketojenik diyetlerin otizm semptomlarını hafiflettiğini ve kadınlarda meme kanseri riskini azalttığını öne sürüyor. Bu söylediklerini destekleyecek hiçbir bilimsel bulgu ise yok. AMA, geçtiğimiz yıl saçma sapan tavsiyeleri üzerine Evans’ın “sağlık konularına girmemesi gerektiğini” belirten açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Sözün kısası, kesinlikle ve kesinlikle gözlerinizi güneşe dikmek gibi bir şey yapmayın. Ciddi görme bozukluğu, hatta körlüğe neden olabilir.