Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech İngiltere Tehlikeli ve Zor İşler İçin Mikro Robotlar Geliştiriyor

İngiltere Tehlikeli ve Zor İşler İçin Mikro Robotlar Geliştiriyor

Okuma süresi: 1 dakika

İngiliz üniversiteleri tarafından geliştirilecek mikro robotlar, yol çalışmalarının yolların kazılmadan yapılmasını sağlayacak, terkedilmiş nükleer tesisler gibi, riskli ve tehlikeli alanlarda çalışmalar kolaylaşacak.

Ayrıca gökyüzünde ve sualtında çalışabilecek mikro robotlar sayesinde açık denizlerde yer alan rüzgar enerji santralleri ya da petrol platformlarında denetim ve onarım işleri kolaylaşacak.

Birlieşik Krallık Bilim Bakanı Chris Skidmore’un açıklamasına göre planlama kapsamında 15 projeye 26.6 milyon pound yatırım yapılacak.

Projelerden biri; 1 cm boyutundaki akıllı sensörler ve navigasyon sistemiyle donatılmış mikro robotlarla, yer altındaki borularda yer alan çatlakları tespit etmeyi ve onarmayı amaçlıyor. Yolları kırmadan yapılacak bu onarım işi ülke çapında 5 milyar poundluk harcamanın önüne geçebilir. Sheffield Üniversitesi’nden Prof. Kirill Horoshenkov önderliğinde, Birmingham, Bristol ve Leeds Üniversitelerinden uzmanların desteğiyle yürütülecek projeye 7.2 milyon pound devlet desteği sağlanacak.

Kalan bütçe; dronelarla petrol boru hatlarının denetimi, yörüngedeki uyduların bakım ve tamir ihtiyacını saptayacak yapay zeka uygulaması geliştirilmesi vb. projelere aktarılacak.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayınlanmıştır.