Ana sayfa Bilim Dünyanın en derin çukurundan gelen esrarengiz balina sesi

Dünyanın en derin çukurundan gelen esrarengiz balina sesi

1003
0
[Wikimedia Commons]
Okuma süresi: < 1 dakika

Robotik bir denizaltı, 10,994 metre derinliği ile dünyanın en derin noktasını temsil eden Mariana Çukuru’nun derinliklerinde 2014 sonbaharı ile 2015 baharında önceden duyulmamış bir ses kaydetti. Kuzey Mariana Adaları’nın bulunduğu bölgenin güneş ışını görmeyen sularında birkaç kez kaydedilen sesin ilk olarak ne olduğu anlaşılamamıştı. Ağustos 2016’da The Journal of the Acoustical Society of America dergisinde yayımlanan araştırmada, bu sır çözüldü.

“Western Pacific Biotwang” olarak adlandırılan sesin, bugüne dek bilinmeyen bir dişşiz balina sesi olduğu tespit edildi. Nasıl bir mesaj taşıdığı bilinmeyen 3,5 saniyelik ses kaydını aşağıda dinleyebilirsiniz:

Araştırmada yer alan Sharon Nieukirk, “Bu ses çok farklı… Düşük frekanslı ineleme dişsiz balinalar için standart iken burnundan konuşuyormuş gibi çıkan sesler çok spesifik. Dişsiz balinaların sesini çok fazla duyduğumuzu söyleyemem” ifadesini kullanmıştı.

Sesin bir dişsiz balinaya ait olup olmadığı anlamak için Nieukirk ve ekibi ilk olarak sesin muhtemel insan veya jeolojik kaynaklarını araştırdı ama bir sonuç çıkmadı. Sonrasında, 2001 yılında Avustralya’nın Büyük Mercan Resifi’nde kaydedilen “Yıldız Savaşları” isimli minke balinasına ait sesi incelediler.

Yıldız Savaşları ile Western Pacific Biotwang sesleri arasındaki karşılaştırmalar, Mariana Çukuru’ndan yükselen sesin benzer bir canlıdan geldiği anlaşıldı (aslına bakarsanız minke balinaları dişsiz balinaların bir alt türü).

Bilim insanları sesin kaynağını bulduktan sonra Mariana Çukuru’nda yeni gözlemler yapmaya başladı. Robotik denizaltılar ile kaydedilecek yeni sesler ile dünyanın en esrarengiz yerlerinden biri olan Mariana Çukuru’ndan yükselen sesin kesin olarak hangi canlıya ait olduğu ve ne anlama geldiği anlaşılmaya çalışılacak.