Ana sayfa Küresel Dünya Apple’da yaşanan olumsuz gidişat Tim Cook’un mektubu ile ortaya çıktı

Apple’da yaşanan olumsuz gidişat Tim Cook’un mektubu ile ortaya çıktı

1358
0
[Müfit Y. Gökmen/DijitalX]

Geçtiğimiz günlerde nadir bir şey oldu; Apple CEO’su Tim Cook, yatırımcılara şirketin gelir tahminlerinde bir güncelleme yapıldığını açıklayan bir mektup yayınladı. Mektubun kısaca özeti ise şu şekilde: iPhone Apple’ın istediği gibi satmıyor ve bunu çözmek için şirket şimdi yeni bir strateji oluşturuyor.

Bu haber piyasalarda duyulur duyulmaz Apple hisseleri sarsıldı ve %9’luk bir düşüş yaşadı. Bu %9’luk düşüş belki size çok yüksek gibi görünmeyebilir ama piyasalardaki etkisi milyar dolarlarla ölçülüyor.

Apple yatırıcımları ise Cook’un mektubu ile şokta. Mektupla alakalı yatırımcıların yaşadığı şaşırtıcı durum mektubun içeriği değil Apple’ın bu durumu kabul etmesinin neden bu kadar uzun sürdüğü.

Akıllı telefon endüstrisi sanıldığı gibi ekonomik olarak güçlü değil

Son iki yılda akıllı telefon satışları düşüş göstermekte. Bununla alakalı olarak Şubat 2018’de yayınlanan bir raporda, akıllı telefon endüstrisinde ilk kez satışlarda düşüş yaşandığını ortaya koydu. Rapor göre akıllı telefon satışları 2016 yılından 2017 yılına düşüş yaşadı.

2016 yılının dördüncü çeyreğinde akıllı telefon satışları yaklaşık 432 milyon adede ulaştı. 2017 yılının dördüncü çeyreğinde ise yalnızca yaklaşık 408 milyon adet satıldı – yaklaşık yüzde 5,6 daha az.

2018’de küresel sanayi daha iyiye gitmedi. 2017’ye kıyasla küçük bir büyüme olmasına rağmen, satışlar 2016 zirvesini yakalayamadı.

Bu düşüş süresinde, tabiki bazı yükselenler de oldu. Özellikle Huawei ve Xiaomi, 2018’de inanılmaz bir büyüme gösterdi.

Genel olarak, akıllı telefon endüstrisi büyüme sancıları çekiyor

Huawei ve Xiaomi’nin bu büyüme hızına rağmen büyük firmalar sektördeki büyüme hızlarını kaybettiler.Samsung’un amiral gemisi olan Galaxy S serisi için satışlar, Galaxy S7’den bu yana her yeni yinelemede geriledi.Buna alternatif olarak, Samsung, daha fazla satış yapmak için Samsung Galaxy Note 9’un piyasaya sürdü. Samsung’un Q4 2018 finansal raporları henüz yayınlanmadı, ancak Galaxy Note 9 satışlarının Galaxy Note 8’den düşük olacak gibi görünüyor.

Peki bu düşüşler neden yaşanıyor? Neden artık akıllı telefonlar düşüşe geçti?

Bunun birçok nedeni var, ancak en büyük sorun doygunluk. Dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki hemen hemen herkesin bir akıllı telefonu var. Birisi bir telefona sahipse, özellikle bir tane daha iyi çalışıyorsa, bir tane daha satmak daha zordur.

Başka bir deyişle, akıllı telefon OEM’lerinin şimdi ilklerini satın almak yerine insanların mevcut akıllı telefonlarını yükseltmelerini sağlama konusunda daha fazla strateji uygulamak zorunda oldukları bir kavşağa vardık. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, şirketler her ikisini de yapmaya çalışıyorlardı, ancak ileriye gitmek için bir başkasına çok daha fazla çalışmaları gerekecek.

Peki Apple’da neler oluyor ?

Apple, her çeyrekte, Tim Cook’un son birkaç aydır Apple’ın satışları ve gelirleriyle neler olduğunu ve gelecek planlarının ne olduğuyla alakalı olarak yatırımcılarını bilgilendiriyor.

Bu bilgilendirmeleri geçen yıl boyunca dinlediyseniz ve daha fazla araştırma yapmadıysanız, her şeyin mükemmel olduğunu düşünürdünüz.

Kasım ayında Tim Cook yatırımcılara attığı bilgilendirme şu şekildeydi: “2 milyarıncı iOS cihazımızı gönderdiğimiz, 2018 yılını kutlayan ve Apple’ın tarihindeki en güçlü geliri ve kazancı elde ettiğimiz yıl olan 2018 mali yılını kapsayan bir rekor çeyrek rapor etmekten heyecan duyuyoruz. ”

Bu bilgilendirmenin detayları ise şu şekilde:

  • 89 milyar dolar ile 93 milyar dolar arasında tahmini gelir
  • Tahmini Brüt kar marjı yüzde 38 ile yüzde 38,5 arasında
  • Faaliyet giderleri 8.7 milyar dolar ile 8.8 milyar dolar arasında
  • 300 Milyon dolarlık ek gelir tablosu

Apple bu bilgilendirmeden önceki 3 ayda toplam 62.9 milyar dolar gelir elde etti ve bu sonuçla şirketin bir sonraki çeyreğinde 30 milyar dolar daha fazla kazanması bekleniyordu.

Apple bu 30 milyar dolarlık kazancı sağlamak için iPhone XS, iPhone XS Max ve özellikle iPhone XR piyasaya sürdü. Apple büyük olasılıkla bu cihazların beklediği satış değerlerine ulaşıp, rekor kıran bir çeyreğe ulaşacağını düşündü.Ancak geçtiğimiz günlerde Apple Ceo’su Cook’un yaptığı bilgilendirmede Apple’ın beklenen performansı karşılayamayacağı bildirdi.

Apple, en büyük ve en önemli şirketlerden biri olabilir, ancak hala diğer şirketlerle aynı oyunu oynuyor.

Belki de Apple, ilgili tüm bilgileri çözerek yatırımcılarını koruduğunu düşünmüştür. Muhtemelen stok depolanması konusunda gergindi ve mümkün olan en son ana kadar beklemek istedi.iPhone satışlarının iyi gitmediğini gösteren birçok ön bilgi vardı. Tabii ki, iPhone “iyi” satmıyorsa, neredeyse diğer tüm akıllı telefonlardan daha fazla satış yapması muhtemeldir, ancak popüler yatırım uzmanlarından gelen tahminler kasvetli bir tablo çizdi.

Apple Android tarafında olanlar ile hiç ilgilenmiyor fakat şu an düşüşte olan akıllı telefon endüstrisinde aynı sektörde olan şirketlerin birbirlerinin hatalarından ders alması gerekiyor. Birbirlerini takip etmesi ona göre hareket etmesi gerekiyor.