Ana sayfa Teknoloji Sosyal medya&İnternet Bird Box Challenge yapan YouTuber göz bandıyla kendini araçların önüne attı

Bird Box Challenge yapan YouTuber göz bandıyla kendini araçların önüne attı

345
0
[Jake Paul / YouTube]
Okuma süresi: 2 dakika

Dünyanın tek sorunu önüne geçilemeyen küresel ısınma değil. Embesilliğin dijital uyuşturucu gibi yayıldığı çağımızda Antarktika parçalara ayrılırken salaklık yapanlara tapan bir nesil ortaya çıkmış durumda. En son ve aslında şaşırtıcı olmayan örnek, YouTuber Logan Paul’un kardeşi Jack Paul’a ait. Varlığı için en ufak bir sebep bulamayanların vaktini tüketerek vakit kazanan iki kardeşten henüz 21 yaşında olan Jack, geçtiğimiz yıl YouTube’dan 21,5 milyon dolar kazanmış. 23 yaşındaki Logan ise geçtiğimiz yıl Japonya’da birçok kişinin intihar ettiği bir ormanda kendi canına kıymış birinin görüntülerini çekerek dalga geçmesiyle biliniyor.

Kardeşi Jake, en son videosunda Netflix’in Bird Box adlı korku filminden esinlenen meydan okuma oyununu canlandırıyor. Diğer YouTuber’ların da denediği oyunda, tıpkı filmdeki gibi göz bandı takarak dışarıda vakit geçirmeniz gerekiyor. Tabii ki izlemediğim ama ayrıntılarına baktığım videosunda gözleri bağlı halde araç kullanmasının yanı sıra, arkadaşıyla beraber ana yolda karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir ahmak görüyorsunuz.

Söz konusu YouTuber’ın izleyici kitlesinin 8-16 yaş arası olduğunu düşünürseniz (The Verge’ün verdiği bilgiye göre), toplum kurallarını çiğnemek, hatta alay etmekle mutlu olan şımarık çocukların yeni nesil üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu tahmin edebiliriz. Ancak bir çizgi çoktan aşılmış durumda ve YouTube’dan yayılan saçma davranışlar ve sahte bilginin önüne geçilmesi artık bir noktaya kadar imkansız. İnsani değerlerle alay etmeyi marifet sanan 20 küsür yaşındaki bir insanın baskı sonucu özür dileyip daha sonra medyaya yedirdiği paralarla popüleritesini daha da artırıp hiçbir şey olmamış hayatına devam etmesi, düştüğümüz etik seviyeyi özetliyor.

Jake Paul
[Jake Paul / YouTube]

YouTube videoları kaldıracak mı?

Zenginlik ve şöhret ile saçmalık yapmanın bağımsızlığında gezinen bir YouTuber yine yeterince eğlenmiş ve para kazanmış görünüyor. Bu noktadan sonra insanlık adına az bir fayda gösterecek tek hamle, YouTube’un halen bir nebze limit koyabildiği yüksek gelirli içerikler hakkında bir hamle yapıp yapmayacağı.

Gemişte kaldırılan bir diğer benzer meydan okuma, “Tide Pod Challenge” olmuştu. Bir deterjan markasının şekerlemeye benzeyen tabletlerini yeme furyasına ait videolar haliyle sosyal ağdan kaldırılmıştı. İnsanları kamu alanlarında göz bandı ile dolaşmaya, aslına bakarsanız bu halde tam 24 saat geçirmeye davet eden Bird Box Challenge kaldırılacak mı bilinmez ama muhtemelen bu doğru hamle olacak.

Şurası da gerçek ki akılsızın teki bu oyunu oynarken ölürse YouTuber’lara muhtemelen bundan hiç etkilenmeyecek ve saçmalık furyası devam edecek. Biraz dikkatli bakıldığında sosyal medyanın sahip olduğu korkunç gürültüsüyle çiğnediği etik değerlerin fazlasıyla arttığı görülebilir. Paul Logan bugüne kadar aşağılama, ırkçı yaklaşımlar ve çocukları manipüle eden reklamlar gibi suçlamalarla karşılaşmış bir isim. Zamanla bu suçlamaların ve içerik olarak sunulan saçmalıkların artmayacağını söylemek saflık olur.