Ana sayfa Teknoloji Sosyal medya&İnternet İlk Ay yolcusu Yusaku Maezawa Twitter’ın retweet rekorunu kırdı

İlk Ay yolcusu Yusaku Maezawa Twitter’ın retweet rekorunu kırdı

Okuma süresi: < 1 dakika

Uzay keşfinin 2018 yılında elde ettiği başarılara, geç de olsa yeni bir tanesi eklendi. Business Insider’da yer alan habere göre, Japon milyarder Yusaku Maezawa Ay yolculuğu ile ilgili tweet’i ile Twitter’ın retweet rekorunu kırdı. Maezawa böylece 2017 yılında bu rekoru kıran ABD’li genç Carter Wilkinson’u tahtından etmiş oldu.

Wilkerson, Wendy’s fast food zinricine attığı tweet’te “bir yıllık bedava menü kazanmak için ne kadar retweet edilmesi gerektiğini” sormuş, cevap olarak “18 milyon” cevabı almıştı. Twitter kullanıcılarından aldığı destek ile 3 milyon 550 bin kere retweet edilen Wilkerson, hedefine ulaşamamış olmasına rağmen 1 yıllık bedava menü ile ödüllendirilmişti.

Sıradan dünya vatandaşı ile celebrity farkı

Zozotown adlı giyim markasına sahip olan Yusaku Maezawa, geçtiğimiz yıl Elon Musk’ın duyurduğu Ay yolculuğu tanıtımında sahneye çıkmıştı. Japon milyarder, miktarı açıklanmayan büyük bir yatırım ile SpaceX’in 2023’te planladığı Ay yolculuğu için bilet alan ilk isim olmuştu.

Maezaea, Zozotown’un yılbaşında yaptığı 10 milyar yen (92 milyon dolar) satışı kutlamak adına paylaştığı tweet’te Ay konseptini kullandı. Tweet, şu ana kadar 5,5 milyon RT’i geride bırakarak Wilkerson’un rekorunu açık ara kırmayı başardı.

Yine de Wilkerson’u tebrik etmemiz lazım. Kendisi sıradan bir dünya vatandaşı olarak Twitter’dan yaptığı çağrı ile 3,5 milyon RT elde etmeyi başarmıştı. Maezawa ise iki önemli avantaja sahipti. Techcrunh’ın dikkat çektiği faktörlerden ilki, kendisinin zaten 5 milyon takipçiye sahip olması. Wilkerson ise Wendy’s tweet’ini attığında sadece 138 takipçiye sahipti. İkinci ve en önemli faktör, Maezawa’nın RT etmeleri için Twitter kullanıcılarına finansal teşvikte bulunması oldu. Milyarder, kendisini RT eden kişilerin arasından rastgele seçeceği 100 kişiye 100 milyon yen (923,000 dolar) vereceğini duyurmuştu.

Business Insider, Twitter’dan bu konuda hakkında yorumda bulunmasını isedi çünkü Maezawa’nın davranışı kumara girmiş oluyor.

Yine de, Ay yolculuğu adına bir başarı daha elde edildi diyebiliriz.