Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Continental’den Gelecek Vizyonu; Teslimat için Robotik Köpekler

Continental’den Gelecek Vizyonu; Teslimat için Robotik Köpekler

[Continental]
Okuma süresi: < 1 dakika

Almanya merkezli otomotiv şirketi Continental AG gelecek vizyonları ve yeni nesil mobilite projeleri üzerine sıklıkla paylaşım yapıyor. Şirket CES 2019‘da bu sefer sürücüsüz araçlarla gerçekleştirilmesi planlanan otonom teslimatları destekleyecek robotik köpek projesiyle ses getirdi.

Şirketin kısaca CUbE (Continental Urban Mobility Experience) adını verdiği sistem otonom bir minibüs içinde robotik teslimat köpeklerini taşıyor. Paketler ve onları taşıyacak köpekler minibüse yükleniyor ve otonom araç teslimat için yola çıkıyor. Teslimat adresinde araçtan inen robotlar alıcının kapısına kadar ürünü götürüp elden teslim edebiliyor.

Aslında şirket böylece otonom araçların teslimat noktasında paketleri herhangi bir insan müdahelesi olmadan araçtan nasıl indireceği sorununa bir çözüm üretmiş oluyor.

[Continental]

Continental yöneticisi Ralph Lauxmann diyor ki:

“Araçlar da, köpekler de tamamen elektrikli ve otonom. İkisi de temelde benzer teknojileri kullanıyorlar. Bu tarz sistemlerin geleceğin bütünsel teslimat projeleri için müthiş potansiyeli var.”

E-ticaret sektörü büyüdükçe daha hızlı ve verimli teslimat yöntemlerine ihtiyaç da artıyor. Yakın dönemde son müşteri teslimatlarının yüzde 80’inin otonom sistemlerle yapılması öngörülüyor.

Ancak Continental henüz konsept aşamasında olan sistemin ne zaman gerçeğe dönüşeceği konusunda bir açıklama yapmıyor.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayımlanmıştır.