Ana sayfa Dünya Gen Düzenleyici Çinli Doktor İçin Ölüm Cezası İddiası Geri Çekildi

Gen Düzenleyici Çinli Doktor İçin Ölüm Cezası İddiası Geri Çekildi

584
0
[Inverse.com]
Okuma süresi: 2 dakika

Kasım 2018’den bu yana bebekler üzerinde gerçekleştirdiği gen düzenlemesi, kaybolması ve bulunup alıkonulduğunun anlaşılmasıyla gündemden düşmeyen Çinli bilim insanı He Jiankui‘nin ölüm cezasına çarptırılabileceği iddiası geri çekildi.

7 Ocak 2019 Pazartesi günü, uluslararası konferansı düzenleyen ve Francis Crick Enstitüsü’nde genetikçi olarak görev yapan Robin Lovell-Badge tarafından ortaya atılan iddiada Çinli bilim insanının ölüm cezasıyla yüz yüze olduğu dile getirilmişti.

8 Ocak 2019 Salı günü BBC’ye konuşan Lovell-Badge, somut verilere dayanmadığını anlaşılan iddiasını geri çekti. Peki kendisi bu sonuca nasıl varmıştı? İşte o hiç de masum olmayan kendi ifadeleri…

Inverse, kendisine Lovell-Badge tarafından verilen şu ifadeleri paylaşmıştı:

“Eh, kendisi hakkında bir gecede çıkan ve ölüm cezasıyla yüzleşebileceğini ortaya koyan gazeteleri okudu; bu yüzden de bunu takiben bana, kendisinin iyi olduğunu söyleyen bir e-posta yolladı. Sanıyorum ki bir şekilde kendi eylemlerini savunmak için kendi vakasını oluşturmaya çalışıyor.”

Daha önce ise Jiankui’nin kaybolmasının ardından, bir araştırma sonucu Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki bir kampüs dairesinde olduğunun anlaşılması fakat kimler tarafından alıkonulduğu çözülememesi karşısında da Lovell-Badge The Telegraph‘a şu ifadeleri vermişti :

Jiankui neredeyse tüm yolsuzluklarla karşı karşıya kalabilir ve bugünlerde Çin’de yolsuzlukla suçlu bulunabilmek muhtemelen istediğiniz bir şey değildir. Oldukça az sayıda insan benzer gerekçelerle hayatlarını kaybetti.

Lovell-Badge’in bu karmaşa yaratan ifadelerinin kendisi üzerinde oluşan baskı yüzünden olduğunu değerlendirsek de sonucu ölümle biten bir öngörüyü bu şekilde ortaya atmış olması düşündürücü. Küresel çapta tepkilerin dinmediği ve Bill Gates gibi önemli kişilerce de konunun tartışılmaya açılması gerektiğinin altı çizilen bu noktada yeni gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyor olacağız.

Bu yazının orijinali Yiğit Kırca tarafından Gelecek Şimdi sayfasında yayımlanmıştır.