Ana sayfa Kültür Dizi&Sinema Netflix’e ‘Black Mirror: Bandersnatch’ üzerinden 25 milyon dolarlık dava açıldı

Netflix’e ‘Black Mirror: Bandersnatch’ üzerinden 25 milyon dolarlık dava açıldı

[Netflix]
Okuma süresi: 1 dakika

Kitaplardan ekranlara sıçrayan “Kendi Maceranı Kendin Seç” deneyiminin marka haklarını elinde bulunduran Chooseco LLC firması, marka hakkına tecavüz ettiği suçlaması ile Netflix’e tazminat davası açtı.

İlk olarak The Hollywood Reportar’da duyurulan habere göre, Chooseco Netflix’i “izleyicilerin 1980 ve 1990’lardaki orijinal kitap serilerinden deneyimlediği nostaljiyi kasten ve bilerek sermayeye dönüştürmek için kullanmakla” suçladı. Chooseco, “Black Mirror: Bandersnatch adlı filmin, kendilerine ait olan marka ve ürünleriyle bağsaşan olumlu yönlerini rahatsız edici içeriğiyle bozduğunu” belirtti.

Filmdeki sahnelerden birinde, ana karakter babasına “Bandersnatch adlı video oyununun ‘Kendi Maceranı Kendin Seç’ kurgu kitaplarına dayandığını” söylüyor.

Chooseco, 20th Century Fox stüdyosunun kendi kitaplarına dayanarak TV serileri üretmek adına opsiyona sahip olduğunu ancak Netflix’in 2016’da lisans almak için yaptığı girişimin sonuçsuz kaldığını belirtti. Firma, “Bandersnatch” bölümünün yayınlanmasından önce Netflix’e ihtarname gönderildiğini de ifade etti.

Chooseco, yukarıda belirttiği suçlamalar ve dayanakları karşılığında Netflix’ten “marka hakkına tecavüz, kaynağın yanlış beyanı ve haksız rekabet” suçlamalarından en az 25 milyon dolar tazminat talep ediyor.

Netflix, konu hakkında açıklama yapmış değil.