Ana sayfa Bilim ABD’nin Maine eyaletinde beliren dev buz diskin bilimsel açıklaması

ABD’nin Maine eyaletinde beliren dev buz diskin bilimsel açıklaması

604
0
[City of Westbrook/Facebook]
Okuma süresi: 2 dakika

Maine eyaletinde yer alan Westbrook kentine ortaya çıkan buz disk, Dünya dışı varlıkların bir işareti olabilir mi? Yaklaşık 90 metre genişliğindeki kusursuz dairenin üzerinde gizli bir desen ile işlenmiş mesaj mı var?

Amatör komplo teorisyenlerini heyecanlandırma potansiyeli yüksek buz disk, kesinlikle Dünya dışı varlıkların işi değil. Tersine, çok nadir olarak görülen bir doğa olayı. Presumpscot Nehri’nde ortaya çıkan diskin özelliği ise muhtemelen bugünde dek görülen en büyük buz diskini temsil etmesi.

Üzerinde çirkin bir gülen yüz varmış gibi görünen ve saat yönünün aksine dönen disk, ilk olarak Pazartesi günü tespit edildi. Maine sakinleri, ilk gördüklerinde buz diskin üzerinde “ördeklerin keyif çattığını” gördü. Kendi ekseninde dönüp duran diskin üzerine doluşmuş ördekler, görenleri fazlasıya şaşkına çevirdi muhakkak.

Buz disklerin ilk görüldüğü zamanlar 19’uncu yüzyıla uzanıyor. Scientific American arşivlerinde yer alan ABD’deki ilk tespit ise 1895 yılına ait. Buz diski gören bir okuyucu, gördüğü doğa olayını “New York, Mianus Nehri üzerinde dönen bir buz pasta” olarak tanımlamış.

Nasıl oluşuyor?

Buz diskin sürekli dönüyor olmasını sağlayan, nehirdeki girdabın etkisine girmiş olması. Harvard Üniversitesi’nden John Huth, “girdaptaki su nehir akıntısından daha yavaş hareket ettiği için donuyor ve buz disk oluşuyor” diyerek bu doğa olayının kısa açıklamasını sunuyor. Buz disk girdabın hareketine bağlı kalıyor ve dönmeye devam ediyor. Buz disk dönüp dururken erime ve kesilme faaliyetleri diskin kenarlarını sürekli şekillendiriyor ve daire olarak kalmasını sağlıyor.

Buz diskler için bu tanım geçerli olsa da, 2016’da yapılan bir deneyde girdap oluşumu olmamasına rağmen laboratuvar ortamında buz disk oluştuğu görüldü. Aratırmada, suyun buz diskten eriyerek dibe batması ile “dikey bir girdap oluştuğu” ve üzerinde kalan buz bloğunu harekete zorladığı sonucuna varılmıştı.

Westbrook’ta ortaya çıkan buz disk, bugüne dek görülen en görkemli örneği temsil ederken bilim insanlarına bu doğa olayını daha detaylı çalışma şansı sundu. Twitter’da “büyük disk enerjisi” olarak da sözü edilen buz disk, aynı zamanda mutlu ördeklerin toplanma noktası oldu.

ABD’nin en sıkıcı eyaletlerinden biri olarak kabul edilen Maine’de yer alan Westbrook da fırsatı değerlendirerek turist çekmeyi başardı. Belediyenin Facebook sayfasında yapılan açıklamada, “Gizemli Buz Disk halen Westbrook’ta dönüyor” ifadesi kullanıldı.

Çağrıda, ziyaretçilere “buz disk ile selfie çekme” önerisi sunuldu. Kim doğanın sanatına karşı koyabilir?