Okuma süresi: < 1 dakika

Kuzey yarıkürede görülen ve Türkiye saatine göre 21 Ocak Pazartesi sabahında başlayan nadir gök olayına ait gözlem fotoğraflarını sizler için derledik.

Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa’nın bazı bölgeleri ve Batı Afrika’nın bir kısmı açık gökyüzü görecek kadar şanslı olan gözlemciler tutulmanın bütününe şahit olup gözlem yapabildiler.

Ay tutulmalarının oldukça süslü bu isimlerinin (Kanlı, Süper, Kurt) nereden geldiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Süper Ay: Uydumuzun eliptik yörüngesi sırasında Dünya’ya en yakın konumda olduğunda meydana gelen bir dolunay. Süper Ay, gökyüzünde “normal” dolunaylardan biraz daha büyük ve parlak görünür.

Kanlı Ay: Dünya atmosferinden kırılarak geçen güneş ışığının çoğunlukla Ay’ın öteki (karanlık) yüzeyine düşmesinden kaynaklanıyor. Kırmızı ışığın kırılarak geçmesinin sebebi uzun dalga boylarına sahip olması. Bu da sarı ve mavi gibi kısa dalga boylu ışıklar ise gezegenimizin atmosferi tarafından engelleniyor.

Kurt Ay’ı: Her ayın dolunayı (Full Moon) halk dilinde farklı bir takma ad alır. 21 Ocak dolunayının bu takma adı alması Amerikan Yerlileri’nin ve/veya eski Avrupalı sömürgecilerin Ay’ı özellikle kurtların uluma sıklığının artması ile ilişkilendirirlerdi.


Sizleri, Dünya’nın çeşitli yerlerinden gökyüzü gözlemcileri tarafından paylaşılan büyüleyici görüntüler ile başbaşa bırakıyoruz…

[masterslider id=”1″]