Ana sayfa Bilim Dünyanın en küçük ama en koca ağızlı canlılarından biri: Sarcastic fringehead

Dünyanın en küçük ama en koca ağızlı canlılarından biri: Sarcastic fringehead

514
0
[Wikistudent348/Wikimedia/CC BY-SA 4.0]
Okuma süresi: < 1 dakika

En az 8 milyar deniz canlısına ev sahipliği yapan gezegenimizin okyanuslarında halen tanışmadığımız çok sayıda tuhaf canlı yer alıyor. Bunlardan bir tanesi Pasifik Okyanusu’nun Kuzey Amerika’dan Meksika’ya ulaşan kıyı şeridinde yaşayan Sarcastic fringehead (Neoclinus blanchardi). Türkçe “küstah püskül kafa” olarak çevirebileceğim balık, adını da sürekli hormurdanırmış gibi duran suratından alıyor. Özelliği, oyuklarla dolu kayalıklarda pusuya yatmak ve kendilerini korurken bir yandan av gözlemek.

Dalgıçlara bile saldırdığı gözlemlenen Sarcastic fringehead, kayalıkların yanı sıra denizleri hızla dolduran plastik ve metal atıkları da ev niyetine kullanıyor. Özellikle California’nın güneyinde atıkları sahiplenen huysuz balıklar yanlarına kim yaklaşırsa korkutucu özelliklerini ortaya çıkarıyor.

Bir diğer balık veya insan kişisel alanlarını tehdit ettiğinde, Sarcastic fringehead renkli ağzını karşısındakini yutacakmış gibi açıyor. İki tanesi karşılaşınca, karşıya komik ve enteresan sahneler çıkıyor:

Deniz biyoloğu Watcharapong Hongjamrassilp’in tezine göre huysuz balıklar koca ağızlarını sadece savunma mekanizması olarak değil ama birbirleriyle iletişim için de kullanıyor. Aynı tür arasındaki oldukça agresif iletişim yönteminde rol oynayan faktör ise renkler oluyor.

Eğer bir Sarcastic fringehead’e çok yaklaşırsanız size hoş bir şey söylemek isterse bile bunu düzgün yapamayacağını bilin. Dahası, her ne kadar kendini (muhtemelen) çok korkutucu zannetse de bu türün boyu en fazla 30 santimetreye ulaşıyor. Yine de ağzını açtı mı parmağınızı kapabilir. Söylemedi demeyin.

(Guilhem Vellut/Flickr/CC By 2.0)
[[Guilhem Vellut/Flickr/CC By 2.0]