Ana sayfa Teknoloji Otomobil Waymo “Dünyanın İlk Sürücüsüz Araç Fabrikası” İçin Onay Aldı

Waymo “Dünyanın İlk Sürücüsüz Araç Fabrikası” İçin Onay Aldı

671
0
[Waymo]

Waymo kendi Medium hesabında kurulacak fabrika için, “sadece sürücüsüz araçların seri üretiminin yapılacağı dünyadaki ilk fabrika” tanımını kullandı. Fabrika için uygun yer seçim süreci devam ederken, yeni bir operasyon ekibinin oluşturulacağı bilgisi de paylaşıldı.

Michigan eyaleti -özellikle de Detroit şehri- araba üretiminin kalbi olarak biliniyor. “Üç Büyükler” olarak tanınan General Motors, Ford ve Fiat Chrysler‘in merkezleri de yine burada konumlanmış durumda.

[Gelecek Şimdi]

General Motors çalışanlarının yaklaşık %15’ini ve biri Michigan’da olan 5 üretim tesisini Kasım 2018’de kapatacağını açıklamıştı. Waymo’nun yeni açılacak fabrikası tam da bu noktada “dönüşümün anahtarı” olarak çok büyük anlam ifade ediyor. Sıklıkla dile getirilen bu dönüşüm, bir önceki sanayi devriminine ait olan güçleri, yeni girişimlere ve de yeni çalışma alanlarına dönüştürüyor.

Waymo’nun ilk aşamada araç güvenirlik prosedürlerine takılmamak için anlaşması bulunduğu Fiat Chrysler ve Jaguar Land Rover marka araçların modifiye edilmiş parçalı versiyonlarının montajını yapabiliceği tahmin ediliyor.

[Gelecek Şimdi]

Kasım 2018’de Arizona’da izin alarak başlattığı otonom taksi hizmeti “dünyanın ilk sürücüsüz taksisi” olarak lanse edilse de bunun böyle olmadığını, Çinli Baiyun girişiminin Guangzhou sokaklarına Waymo’nun Kaliforniya’da gerçek sürücüsüz testlere onay almasından tam bir gün sonra çıktığını biliyoruz.

[Gelecek Şimdi]

ABD ile Çin arasında kızışan sürücüsüz teknoloji savaşlarının süreci hızlandırdığı bu dönemde yeni kırılma noktası seri üretimi tamamlanmış ilk otonom araç olacak gibi gözüküyor. Belki bu zamana kadar bir sürpriz daha gerçekleşir ve iki ülkeden biri ilgili yasal düzenlemeler noktasında atılacak adımları tamamlar…

Bu yazının orijinali Yiğit Kırca imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayınlanmıştır.