Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Robotlar İşinizi Elinizden Alabilir mi? Genel Cevap “Hayır”

Robotlar İşinizi Elinizden Alabilir mi? Genel Cevap “Hayır”

346
0
[Alex Knight/Unsplash]
Okuma süresi: 2 dakika

Gün geçmiyor ki, yapay zeka ve otonom sistemlerin işgücü üzerine etkisini araştıran yeni bir çalışma çıkmasın. Yeni nesil teknolojilerin yakın gelecekte pek çok insanın mesleklerini ele geçireceğine dair öngörüler çok.

Geçtiğimiz günlerde CBS’in ünlü programı “60 Minutes”a katılan Apple, Microsoft ve Google’da üst düzey yöneticilik yapmış yapay zeka uzmanı Kai-Fu Lee, önümüzdeki 15 yılda yapay zekanın mesleklerin %40’ı ele geçireceğini iddia ediyor ve “yapay zeka insanlık tarihindeki en büyük dönüşüme sebep olacak” diyordu.

Ancak Davos’ta devam eden Dünya Ekonomik Forumu’na sunulan bir rapora göre global çapta çalışanlar, robotların onların mesleğini yapabileceğini düşünmüyor. Çalışanlar en azından mesleklerinin bazı özelliklerinin, robotların yapamayacağı kadar kompleks olduğunu dile getiriyor.

Gerçekleştirilen ankete katılanların %80’i kendi mesleklerini ancak bir insanın yapabileceğini söylüyor. Özellikle Avrupa ve Orta Asya’dan ankete cevap veren katılımcılar, mesleklerinin bir insan dokunuşuna ihtiyacı olduğu konusunda çok emin.

İlgi çeken noktalardan biri “Teknoloji topluma iyilik mi yapıyor, zarar mı veriyor?” sorusuna gelen cevaplar. Global ölçekte insanların sadece %13’ü teknolojiyi tamamen zararlı görürken, Türkiye’nin de yer aldığı “Orta Doğu-Kuzey Afrika” diliminde bu oran %15.

Gelecek Şimdi yazarı Ozan Onat’ın ilgisini çeken bir başka soru ise “Teknoloji şirketlerinin çoğu dünyayı daha iyi bir hale mi getirmek istiyor, yoksa bütün amaçları para kazanmak mı?” sorusu.

Global ölçüde katılımcıların %51’i teknoloji şirketlerinin dünyayı daha iyi bir noktaya taşımaya çalıştığına inanıyor. Bu konuda özellikle Sahra Altı Afrika ülkeleri %66’yla en büyük desteği verirken, Doğu Asya ve Pasifik ülkeleri de %63’le yüksek bir oranda destekçi. Türkiye’nin bulunduğu “Orta Doğu – Kuzet Afrika” ülkelerinin desteği ise %46’da kalıyor.

Anketin dünya çapında 29 ülkede 10,069 katılımcıyla gerçekleştirildiğini not olarak ekleyelim. Genel olarak çalışanlar teknolojiye ve geleceğe olumlu bakıyor.

Yukarıda yapay zekanın etkisi konusunda uyarı yapan Kai-Fu Lee ise gelecekte değerli olacak meslekleri geçtiğimiz gün yayınladığımız haberde dört başlıkta sıralıyordu. Göz atmayı unutmayın.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayımlanmıştır.