Ana sayfa Teknoloji Sosyal medya&İnternet Elektrik, Doğalgaz ve GSM Abonelikleri Artık E-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

Elektrik, Doğalgaz ve GSM Abonelikleri Artık E-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

Okuma süresi: 1 dakika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığı ile birlikte tüm bakanlıkların ve ilgili kurumların katılımıyla gerçekleştirilen Bürokrasinin Azaltılması ve e-Devlet Toplantısı‘ndan önemli kararlar paylaşıldı.

Açıklanan kararlara göre Mart ayından sonra elektrik, doğalgaz ve gsm abonelik başvuruları da E-Devlet üzerinden yapılabilecek. Konuyla alakalı olarak paylaşılan açıklamada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yapısal olarak bir reform gerçekleştiğini belirtti.

Yeni sistemle beraber başlayan stratejik dönüşümün sahada vatandaşa yansıdığı alanlardan birinin de e-Devlet olduğunun altını çizen Oktay, uzun süredir üzerinde çalıştıkları bürokrasinin azaltılması ve kamuda işlerin şeffaf hale getirilmesini sağlayacak e-Devlet sistemini iyi bir noktaya taşıdıklarını da dile getirdi.

Kamu’nun vatandaşa ve kendilerine verdiği hizmetlerin büyük bir bölümünü E-Devlet’e entegre ettiklerini belirten Oktay, 2019 yılının sonuna kadar E-Devlet entegrasyonunu Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin koordinasyonunda tüm bakanlık ve kurumlarda tamamlayacaklarını da iletti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, vatandaşın vaktini en çok alan işlemlerden birinin abonelik işlemleri olduğunu belirtirken bu konuya özen gösterdiklerini ve uzun zamandır bu konuda önemli çalışmalar yürüttüklerini de belirtti.

Yapay zeka ve ileri teknolojileri de etkili bir şekilde uygulayacaklarını belirten Oktay, kamudaki sistemlerin de birbiriyle tam olarak entegrasyonunu tamamlayacaklarını da iletti.

E-Devlet’te En Çok Kullanılan Hizmetler

  • SGK – 4A Hizmet Dökümü
  • Adalet Bakanlığı – Hizmet Sorgulama
  • Gelir İdaresi Başkanlığı – Vergi Borcu Sorgulama
  • SGK – SGK Tescil ve Hizmet Dökümü
  • EGM – Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama
  • SGK – 4A Emekli Aylık Bilgisi Sorgulama