Ana sayfa Teknoloji 137 milyon doları mezara götüren “kripto CEO” sahte ölüm sertifikası mı aldı?

137 milyon doları mezara götüren “kripto CEO” sahte ölüm sertifikası mı aldı?

476
0
[wonderplugin_cond deviceinclude="Android"] [/wonderplugin_cond]

Kripto para değişim girişimi QuadrigaCX’in Hindistan’da ölen CEO’su Gerald Cotten hakkındaki iddialara çok çarpıcı bir teori daha eklendi: “Kendi ölümünü düzenlemiş ve ölüm sertifikası satın almış olabilir.”

Soğuk kripto cüzdanında şirkete ait ama sadece kendi erişimine açık olan 147 milyon dolar değerindeki kripto parayla Hindistan’da ölen genç CEO Cotten (30) üzerine yapılan tartışmalar bitmiyor.

Mahkemenin incelemeyi sürdürdüğü esrarengiz olayda Cotten’a ait bilgisayarın şifresinin kırılmasına çalışıyor. Belki de tüm bu spekülasyonu ortada kaldıracak bilgiler o bilgisayarın içinde olabilir.

Ne var ki sahip olması gerekenden daha az kripto paraya sahip olan şirketteki tüm bu süreci tek başına yönettiği anlaşılan Cotten’ın, yasadışı bu işlerden sıyrılmak ve kaybolduğu paralarla yeni bir sayfa açmış olabileceğini belirten teoriler var.

Tüm bu hikaye, devrimsel blok zinciri hakkında birtakım çevrecelerce oluşturulmaya çalışılan kötü imaja destek olması bakımından, bu teknoloji taraftarlarınca ateşli bir şekilde savunuluyor ve bu noktada teorilerin üretilmesinde de bir sorun yok: Peki ama Cotten gerçekten kendi ölümünü tezgahlamış olabilir mi?

“Hindistan’da ölüm sertifikası satın alınabilir.”

Olayın izini süren taraflardan biri olan CoinDesk, Cotten’ın Hindistan’da çıkartılan resmi ölüm sertifikasına ulaştı. Bununla birlikte Reddit ve Twitter gibi sosyal ağlarda konunun gerçekliği üzerine tartışmalar çıktı. Öne çıkan bir Reddit tartışmasında, Hindistan’ın belli bölgelerinde sahte ölüm düzenlenerek, resmi ölüm sertifikasının alınabileceği bilgisi paylaşıldı ve yaşanmış örnekleri verildi.

KrakenFX CEO’su Jess Powell attığı bir tweette şunları söyledi:

QuadrigaCoinEx’e ait olduğu bilinen binlerce bağlantılı cüzdanımız var ve kurucunun ölümünün ile kayıp anahtarlarının tuhaf ve açıkçası inanılmaz olan bu hikayesini araştırıyoruz. Aslında bir mahkeme celbi aramıyorum ama polis bunu araştırıyorsa, Krakenfx ile iletişim kursun.

İflas koruma başvurusu

Kayıp milyonlarca doların anahtarlarını aramaya devam ettiğini belirten şirket, iflas koruması için başvuruda bulundu ve konuyu web sitesinin anasayfası üzerinden duyurdu.

Açıklamada devam eden süreç hakkında açıklama da yapıldı:

Geçtiğimiz haftalarda, soğuk cüzdanlarda tutulan çok önemli şifreleme para rezervlerimizi tespit etmeye ve güvence altına almaya çalışmak da dahil olmak üzere likidite sorunlarımızı ele almak için yoğun bir şekilde çalıştık.

Konu hakkında yaşanan gelişmeleri “Gelecek Şimdi” aracılığıyla paylaşmayı sürdüreceğiz.

Bu yazının orijinali Yiğit Kırca imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayınlanmıştır.