Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Çin ve ABD yapay zekayı silah olarak kullanma peşinde

Çin ve ABD yapay zekayı silah olarak kullanma peşinde

694
0
Bil bakalım kim geliyor?
Okuma süresi: 2 dakika

Yeni teknolojilerin, özellikle de yapay zekanın silah olarak kullanılması pek çok insanın korkulu rüyası.

Süper güçler ABD ve Çin yükselen bir teknoloji ve ticaret rekabeti içindeler. Özellikle de derin öğrenme gibi yapay zeka teknolojilerinde lider konuma gelmek için yoğun çaba sarf ediyorlar. Ancak aynı zamanda tüm bu teknolojileri silahlara da entegre etme peşindeler.

Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi adlı bir think tank kuruluşunun yayınladığı yeni bir rapor bu konudaki endişeleri üst düzeye taşıyacak seviyede. Washington merkezli kuruluş raporu hazırlama sürecinde Çin Dışişleri Bakanlığıyla pek çok görüşme ve toplantı gerçekleştirmiş.

Rapora göre Çin yükselen teknolojileri, özellikle de yapay zekayı batılı rakip devletlere yetişmek için büyük bir şans olarak görüyor. Aynı zamanda yapay zeka ve otomasyon sistemlerini ordunun silahlarına entegre etmek için de yoğun bir çalışma içinde.

Çinli silah üreticileri şimdiden otonom savaş özelliklerine sahip silahlı dronelar üretip satıyorlar. Çinli yetkililer de gelecekte savaş robotları ve droneların çok daha yüksek seviye yapay zeka ve otonom becerilere sahip olacağını düşünüyorlar.

Aynı şekilde ABD de bu yarışta geri kalmaya niyetli değil. Yeni nesil teknolojileri ve yapay zeka teknolojilerini geliştiren Silikon Vadisi çalışanları, çalışmalarının silah olarak kullanılmasından son derece rahatsız olsa da, Pentagon da yapay zekayı silah sistemlerine entegre etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Yapay zeka, Elon Musk ile Mark Zuckerberg arasında kavga çıkardı

“İnsanlığın geleceği için kontrol altına alınmalı”

ABD ve Çin arasındaki sürtüşmelerin hızla arttığı bir dönemde tüm bu gelişmeler endişeyle izleniyor.

Hatırlatalım 2015 yılında aralarında Elon Musk, Sam Latman, Peter Thiel gibi isimlerin olduğu bir grup bilim ve iş insanı bir araya gelerek yapay zekanın insanlığın faydasına kullanılması için çalışmalar yapacak “Open AI” adlı bir araştırma şirketi kurdular.

Kısa süre sonra da Open AI Birleşmiş Milletler‘e açık bir mektup yayınladı.

Pek çok yapay zeka uzmanıyla birlikte Stephen Hawking, Elon Musk gibi isimlerin de altında imzası olan mektup, yapay zekanın dünya için pek çok fırsat sunduğunu, ancak silah olarak kullanılmasının dünyayı son derece büyük bir tehlike altına atacağını belirtiyordu. Mektupta uzmanlar Birleşmiş Milletlerin tıpkı nükleer silahsızlanma antlaşması gibi bir yöntemle, yapay zekanın silah olarak kullanılmasını engellemesini talep etmişti.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayınlamıştır.