Okuma süresi: 2 dakika

Elon Musk’un sahip olduğu SpaceX firması 100 kişiyi tek seferde Mars’a taşıyabilecek Starship adlı yeni bir roket tasarlıyor.

Twitter’dan açıklama yapan Elon Musk, Starship’in günümüzün en az maliyetli roketlerinden bile daha ucuz olacağını söylüyor.

Elon Musk’a göre Starship’le Mars seyahati o kadar makul fiyata gelecek ki, isteyenler Dünya’daki evini satıp Mars’a taşınabilecek.

Çılgın iş adamı Elon Musk, Mars’a seyahat konusunda iddialı açıklamalarına devam ediyor. Musk Twitter’dan yaptığı son açıklamada; Mars seyahatinin maliyetinin düşünülenden çok daha makul olacağını söyledi.

Musk Twitter’da Ay ve Mars seyahatlerinin maliyetiyle ilgili gelen bir soruya cevaben şöyle yazdı: “Mars’a taşınmak bir gün 500 bin dolaran, hatta 100 bin dolardan daha ucuza mal olacak. O kadar makul bir fiyat olacak ki, gelişmiş ülkelerde yaşayan insanlar, isterlerse kolaylıkla evlerini satıp, Mars’a taşınabilirler.”

Elon Musk bu açıklamasına iddialı bir ekleme de yapıyor:

Herhangi biri Mars’ı beğenmediğine karar verirse, dönüş bileti de bedava.”

SpaceX firması Ay ve Mars seyahatlerinde kullanılmak üzere tasarlanan Raptor adlı dev roket motoruyla ilgili detayları kısa süre önce paylaşmıştı. Elon Musk, Raptor motorunun McGregor, Texas’ta yer alan SpaceX merkezinde pek çok kez test amaçlı ateşlendiğini de belirtmişti.

Elon Musk Starship projesiyle Mars’ta insanların yaşayacağı bir koloni kurma peşinde. 2015 yılından beri bu düşüncelerini halka açıklayan Musk, Dünya’nın başına gelebilecek kötü bir senaryoda Mars’ın insanların ikinci evi olabileceğini belirtiyor.

SpaceX daha önce tek seferlik kullanılan roketleri, tekrar yere indirmeyi başararak, geri dönüştürülebilir roket modelini hayata geçirmeyi başarmıştı. Bu sayede uzay uçuşlarının maliyetlerini de düşürmüş durumda.

100 ton kargo ve 100 insanı Mars’a taşıması planlanan Starship’in de tekrar kullanılabilir olması, maliyetlerin daha makul seviyede kalması için önemi bir adım olarak görülüyor. Ancak Mars’a insanlı uçuş, hala çözülmesi gereken pek çok mali ve teknik sorun içeriyor. Elon Musk’ın hayalleri yakın gelecekte gerçeğe dönüşebilecek mi göreceğiz.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayımlanmıştır.