Ana sayfa Dünya Paris yasadışı kayıt nedeniyle Airbnb’den 14,2 milyon dolar istiyor

Paris yasadışı kayıt nedeniyle Airbnb’den 14,2 milyon dolar istiyor

[Pixabay]
Okuma süresi: < 1 dakika

Kendini vergiden muaf tutma yeteneği ile dünyanın bir numaralı girişimi hâline gelen Airbnb, Paris belediyesi tarafından 14,2 milyon ceza yedi. Paris valisi Anne Hidalgo, Le Journal Du Dimanche’a yaptığı açıklamada Airbnb’nin ilk olarak uyarıldığını ancak belirledikleri kurallara uyulmaması nedeniyle tazminat talep edileceğini belirtti.

Paris’te geçerli olan yasa kapsamında, ev sahipleri evlerini bir yılda 120 günden fazla kiraya veremiyor. Eğer Airbnb üzerinden kiralama yapılacak ise ilk önce belediyeye kayıt yaptırmak ve takip edilmenizi sağlayacak bir ID numarası almanız gerekiyor.

Paris valiliği, yasaya rağmen halen birçok yasadışı kayıt olduğunu ve Aralık 2017’de yaklaşık 1,000 apartmanın kuralları ihlal ettiğini belirtti. Airbnb, sorumluluk üstlenmeyerek ev sahiplerinin kendi kayıtlarından sorunlu olduğunu belirtti.

Yeni yasa ise sorumluluğu ev sahipleri ve Airbnb arasında paylaştırıyor. Paris yasa kapsamında Airbnb üzerinde faaliyet gösteren usulsüz kayıt başına 12,500 Euro ceza kesebilir.

Airbnb’nin konut piyasası üzerine çok fazla baskı kurduğunu ifade eden Hidalgo, sadece Paris’te 65,000 civarında apartmanın Airbnb’ye kayıtlı olduğunu ifade etti. Şehrin bazı bölgelerinde, Airbnb tekeli nedeniyle apartman bulmanın bile zorlaştığını ifade eden Hidalgo, turistlerin farklı ihtiyaçları nedeniyle yerel işletmelerin sıkıntı yaşadığını söyledi. Hidalgo, kiralama süresini yılda 30 güne indirme taraftarı olduğunu da sözlerine ekledi.

Le Journal du Dimanche’a açıklama yapan Airbnb ise tüm regülasyonlara uyum gösterdiklerini ve müşterilerini yeni düzenlemelerden haberdar ettiklerini belirtti. Airbnb ayrıca Paris’te geçerli olan regülasyonun Avrupa’daki regüalasyon ile uyumlu olmadığını öne sürdü.

Kısaca, Airbnb’nin merkezinde olduğu uzun bir kavga daha çıkmış durumda.