Ana sayfa Uzay Uzay keşfinin en büyük fiyaskosu “Mars One” iflasını açıkladı

Uzay keşfinin en büyük fiyaskosu “Mars One” iflasını açıkladı

1329
0

Reddit’te paylaşılan bilgiye göre, tamamen bağışlarla uzay yolculuğu bütçesini çıkarmayı hedefleyen Mars One girişimi sessiz sedasız iflas etti. Dünyanın dört bir yanından seçilecek gönüllüleri kitle fon desteği ile finanse edilecek uzay gemisi ile Kızıl Gezegen’e göndermeyi vaat eden Mars One, bugüne dek hedeflediği hiçbir basamağa erişemeden iflas başvurusu yaptı.

Reddit’te yer alan bilgiye göre, Kızıl Gezegen’e yapılacak yolculuğu reality show’a çevirmeyi hayal eden Mars One iki parçadan oluşuyor. Biri, kar amacı gütmeyen Mars One Derneği ve ticari faaliyet gösteren Mars One Ventures. 2016’da, İsviçre finansal hizmetler şirketi InFin Innovative Finance AG’nin Mars One Ventures’u alım teklifi üzerinden sahiplendiği belirtiliyor.

Söz konusu alım teklifinin ardından Mars One yönetimi projelerinin devam ettiğini belirtmişti. Yaptıkları açıklamada, “Yaşanan gelişmenin Mars’ta kalıcı insanlı bir koloni kurmak adına atılan somut bir adım olduğunu, sürecin devamında 100 adayı 24’e indireceklerini ve teknoloji tedarikçileri ile Ar-Ge çalışmasının devam edeceğini” belirtmişlerdi.

Mars One kurucularından ve CEO Bas Lansdorp, iflas hakkında Engadget’a yaptığı açıklamada, “Mars One Derneği’nin faaliyetlerine devam ettiğini ancak finans akışının devam etmediği sürece çalışmaların erteleneceğini” belirtti. Lansdorp ayrıca “mevcut duruma çözüm aradığını” söyledi.

Hayallerin gerçekliğe tosladığı an

Tasarladıkları Mars yolculuğuna ait yıllar öncesinden kapsamlı plan hazırlayan ancak gönüllüleri belirlemenin ötesine gidemeyen Mars One, uzay keşfinin tanık olduğu en büyük fiyaskolardan biri olarak tanımlanabilir. Dünya devi uzay ajansları ve firmalar henüz Mars yolculuğu için milyarlarca dolarlık Ar-Ge süreçlerinin başında iken, 2020’li yıllara kadar tamamen bağışlarla beslenen uzay araçları inşa edileceğini vaat eden Mars One, içi tamamen boş bir proje olarak ortadan kayboldu.

Her ne kadar uzmanlar sürekli şüphelerini dile getirmiş olsa da, Mars One yıllarca uzay keşfi sevdalılarından gördüğü ilgi ile akıllarda kalmayı başardı. Henüz 2014 yılında 200,000 gönüllünün başvurduğu Mars One, kısa sürede gerçekçi olmanın ötesinde bir pazarlama projesi olarak belirdi.

Binlerce uzay sevdalısı “Mars One Komünitesine” kayıt yaptırdıktan sonra seçim sürecinde gösterdikleri ilerleme ile puanlar toplamaya başladı. Ancak tuhaflık burada kendini göstermişti. Puanlar kişinin fiziksel ve zihinsel yeteneklerine göre değil, Mars One ürünlerini satın alması veya bağış yapması yoluyla kazanılıyordu.

MIT tarafından 2014’te yayımlanan rapor da, görevin gerçekçiliği hakkında ciddi soru işaretleri olduğunu ortaya koymuştı.

Raporda, “Mars One’ın belirttiği gibi eğer kolonistler sebzelerini Mars’ta yetiştirecekse bu oksijen seviyelerinde ciddi bir sorun yaratacak ve ölümlere yol açacaktır” ifadesi, uyarılardan sadece biriydi.

Yüz binlerce insana sattıkları “büyük kızıl hayallerin” ardından Mars One’ın nasıl bir açıklama yapacağı ve yapılan bağışların (halen duruyorlarsa) geri ödenip ödenmeyeceği merak konusu.