Ana sayfa Dünya Yeni Zelanda’da ortaya çıkan tuhaf canlılara ait video viral oldu

Yeni Zelanda’da ortaya çıkan tuhaf canlılara ait video viral oldu

2046
0
[Tim Clerke/Facebook]
Okuma süresi: < 1 dakika

Auckland kentinde yaşayan Tim Clerke, annesinin mutfakta bulduğu tuhaf canlılara ait görüntüleri Facebook’ta paylaştı. Clerke, “Annem bunları bu sabah buldu ve bir tanesi halen hayattaydı. Şimdiden tüylerimiz diken diken ve haftalarca kabus göreceğiz” ifadesini kullandı.

Yeni Zelandalı böcek bilimi uzmanları, görüntülerdeki tuhaf canlıların “kedi tarafından yenmiş ve geride bacakları kalmış güve olabileceğini” belirtti. Yahoo7 sayfasına açıklama yapan Biosecurity firması uzmanları, “bir kedinin güveleri yemiş olabileceği ve bu yüzden geride kalan bacakların hareket ettiği” ihtimalini savundu.

Yeni Zelanda Eklembacaklı Koleksiyonu’nda yönetici olan Sarah Tassell da bacakaların güvelere ait olabileceğini belirtti. Tassell, “Eğer fotoğraflara bakarsanız birbirine bağlı bacakları göreceksiniz. Kıllı ve belirgin iğneleri var” dedi.

Auckland Üniversitesi ise videonun sahte olabileceğini öne sürdü. Böcek uzmanı Eric Edwards, New Zealand Herald gazetesine yaptığı açıklamada tuhaf yaratıkların “fare kuyruklu larva olabileceğini” söyledi. Edwards, sonrasında “güve bacakları” teorisinin daha öne çıktığını belirtti.

a close up of a white background: An Australian back-packer stumbled across a rat-tailed maggot (pictured) in Lake Bolac earlier this month
Avustralya’nın Bolac Gölü’nde bulunan bir fare kuyruklu larva. [Guy Shlomi/Facebook]

Öne çıkan en mantıklı açıklama da, kıllı-kuyruklu-bacaklı varlıkların insanlarda miyaz hastalığına neden olan fare kuyruklu larvalar olduğu. 2014’te yapılan bir çalışma, 42 yaşındaki bir kadının bu hastalık yüzünden hastaneye başvurduğunu ve antibiyotik ile tedavi edildiğini açıklamıştı.

İnternet şu ana kadar yarım milyondan fazla izlenen videonun içeriği ile şaşkına dönerken, güve bacakları veya fare kuyruklu larvaların nasıl bir evin mutfağına geldiği de merak konusu.

İlginizi çekebilir:

Avustralya’daki duvar saatinin içinden çıkanlara bakmak ister misiniz?