Ana sayfa Dünya Estonya’da gölden kurtarılan “köpeğin” kurt olduğu anlaşıldı

Estonya’da gölden kurtarılan “köpeğin” kurt olduğu anlaşıldı

430
0
Okuma süresi: 2 dakika

Estonya’da Parnu Nehri’nin sularına düştükten sonra şans eseri işçiler tarafından görülen ve donmaktan kurtarılan kurt, buzlarla kaplı olduğu için ilk önce köpek sanıldı. Perşembe sabahı Sindi Barajı yakınlarında nehre düşen kurt, işçilerin buzlarını kırdığı nehirde yaklaşık 100 metre yüzerek kıyıya ulaştı.

Hemen bir battaniye ile sarılan kurt ardından bir veteriner kliniğine götürüldü. Yaklaşık 10 km süren yolculuk esnasında yavaşça buzları çözülmeye başlayan hayvanın aslında bir köpek olmadığı ortaya çıktı. Veterinerler önlem olarak tedavisi esnasında kurda ağızlık taktı.

Henüz bir yaşında olduğu anlaşılan kurdun yaralanmadığı ve tedavinin ardından tamamen iyileştiği belirtildi. Genç kurt tedavisinin ardından boynuna takılan GPS cihazı ile vahşi doğaya salındı.

Estonya Hayvan Koruma Derneği, ülkede sadece 200 tane olduğu düşünülen kurtların GPS ile koruma altına almaya çalışıyor. Kurtların Estonya’da 20-25’li gruplar halinde dağıldığı düşünülüyor. Kurt, geçtiğimiz yıl “Estonya’nın ulusal hayvanı” ilan edilmişti.