Uzay turizmine bir yıl içinde başlamayı planlayan Virgin Galactic, VSS Unity uzay aracı ile uzayın köşesine ikinci kez ulaşmayı başararak büyük bir başarı elde etti. ABD’nin Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan havalanan SpaceShipTwo uçağının taşıdğı VSS Unity, serbest düşüşe geçmesinden birkaç saniye sonra süpersonik roket motorunu ateşleyerek yerden 90 km yüksekliğe erişti.

VSS Unity’nin pilotları Dave Mackay ve Michael Masucci, sırasıyla uzaya çıkan 569 ve 570’nci ticari astronotlar oldu. VSS Unity’de yer alan Virgin Galactic ekibinden Beth Moses ise 571’nci ticari astronot unvanını kazanırken, ticari bir uzay aracı ile uzaya çıkan ilk kadın unvanını elde etti.

VSS Unity, Aralık 2018’de gerçekleştirdiği ilk roket motorlu test uçuşunda yerden 82,7 kilometre yüksekliğe erişmişti. Dün yapılan ateşlemede Mach 3.04 hızına ulaşan VSS Unity eriştiği irtifayı da artırmayı başardı.

Yerçekimsiz ortama ulaşıldığında Dünya’nın olağanüstü manzaralarına tanık olan mürettebat, yere Mach 2,7 hızında inişe geçti. Bu anın öncesinde pencereden dışarı bakan Beth Moses’in yüz ifadesi, uzaya çıkmanın nasıl bir tecrübe olduğunu hissetmemizi sağladı:

Geleceğin müşterilerine en mükemmel tanıtım

Mojave üssündeki piste sorunsuz bir iniş gerçekleştiren VSS Unity, Virgin Galactic çalışanlarının yanı sıra uzay aracından koltuk ayırmış olan 600 yolcudan bazıları tarafından karşılandı.

VSS Unity’nin gerçekleştirdiği en son denemede, Moses emniyet kemerleri takılı olmadan yerçekimsiz ortamda nasıl hareket edildiğini de tecrübe eden ilk ticari yolcu oldu. Aynı zamanda ilk kez bir ticari uzay aracında üç kişilik mürettebat uzaya erişti. İskoçya doğumlu eski Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotu Dave Mackay, ülkesinin ilk ticari astronotu unvanını kazandı.

Virgin Galactic CEO’su Richard Branson, iki aylık sürede iki başarılı test uçuşu gerçekleştirilmesinden büyük gurur duyduğunu belirterek, “önümüzdeki birkaç ay fazlasıyla heyecan verici olacak” dedi. Bu sözlerden, fazlasıyla talihli ilk uzay turistlerine göz kırpan Branson, 14 yıllık emeğin meyvelerini toplamaya hazır.

KAYNAKVirgin Galactic
Önceki makaleYapay Zeka İnsan Genomunda Bilinmeyen “Hayalet Ata” Keşfetti
Sonraki makaleHayabusa 2, 310 milyon kilometre ötede yaşamın kökenine uzandı
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.