Ana sayfa Teknoloji Otomobil Tesla birçok bayisini kapatarak tamamen çevrimiçi satışa geçme kararı aldı

Tesla birçok bayisini kapatarak tamamen çevrimiçi satışa geçme kararı aldı

Okuma süresi: 2 dakika

Tesla başkanı Elon Musk, hafta başında Twitter’dan önemli gelişmeler duyuracağını belirtmişti. İlki, 2016’dan bu yana beklenen 35,000 dolarlık Tesla Model 3 otomobilinin nihayet satışa sunulması oldu. İkincisi ise oldukça beklenmedik bir açıklamaydı: Tesla tamamen çevrimiçi satış modeline geçiyordu

Musk, tweet’inde, “Artık Kuzey Amerika’da telefon ile bir dakikada Tesla satın alabilirsiniz. Bu imkan yakın zamanda tüm dünyada geçerli olacak” ifadesini kullandı. Musk, tamamen çevrimiçi satış kararı ile gelecek değişikleri de sözlerine ekledi:

“Maliyet tasarrufu sağlayacak diğer uygulamalar ile birlikte satışların çevrimiçine taşınması tüm araçlarımızın fiyatlarını yaklaşık %6 azaltacak. Böylece Tesla Model 3 için belirlenen 35,000 dolar barajına beklenenden daha önce ulaşmış olacağız. Gelecek birka ay içinde, sadece yoğun nüfuslu bölgelerdeki satış noktaları, bazı oto galeriler ve Tesla bilgi merkezleri dışındaki tüm satış bayilerini kapatacağız. ABD’deki tüketicilerin anlaması gereken önemli nokta, hangi eyalette olursanız olun çevrimiçi satış sayesinde hızlıca Tesla alabileceksiniz.”

Tesla Model 3, tanıtıldığı gün 130 binin üzerinde ön sipariş almıştı.

Tesla’nın yeni satış modelinin ne derece uygulanabilir olacağı şu an belirsiz. Tüketiciler firmanın web sayfasında gerekli olan tüm detaylara ulaşacak olsa bile satışın tamamlanması için bir bayi ile temasa geçmek gerekecek. Ancak Tesla’nın çevrimiçi satış sürecini detaylı düşündüğü aşikar. Firma, Tesla otomobillerini deneyip geri vermenin çok daha kolay hale geleceğini, böylece satıştan önce test sürüşüne gerek kalmayacağını belirtti.

Yeni sistem kapsamında satılan bir araç bir hafta içinde 1,600 km’yi geçmediği sürece geri ödeme ile teslim edilebilecek. Kısaca, sırf bir hafta gezinti yapmak için bir Tesla alabilir, arkadaşlarınızla 1,600 km’ye ulaşmadan otomobilin tadını çıkarabilir ve sonrasında teslim edip paranızı geri alabilirsiniz. Bu opsiyonu açıkça beliren Tesla, “deneme süresinin sonunda Model 3’ü geri vermeyeceğinize eminiz” ifadesini kullandı.

Önümüzdeki günlerde sosyal medyada Model 3 deneme sürüşlerine ait birçok video belirmesi muhtemel.