Ana sayfa Dünya AmazonGo: Yapay zekalı marketler ve gelecek

AmazonGo: Yapay zekalı marketler ve gelecek

289
0
Okuma süresi: 2 dakika

Nesillerdir süre gelen alışkanlıklarımızın son dönem gelişmeleri ile bir anda topyekün değiştiğini görmek çok garip bir his. Geleceğin nasıl olacağını tahmin etmek ise bir çok insan için zevk duyulan bir aktivite…

Görsel 1. Dronecopter

Evinizden çıktınız ve yeni nesil drone aracınıza binip biraz turladınız, canınız çikolata çekti, yanında da bir su alırım diye düşündünüz. Aracınızı park edip bir AmazonGo mağzasına girdiniz. İçeride sadece müşterileri gördünüz, ne bir çalışan ne de bir güvenlik görevlisi. Katlanabilir ekranlı cep telefonunuzu çıkartıp AmazonGo aplikasyonuna girdiniz.

Görsel 2. AmazonGo girişi

Kapıdan giriş yapmak için barkotu okutmanız gerekiyor. İçeri girdiğinizde gayet samimi ve minimalist bir tasarımla karşılaştınız. Kafanızı yukarı doğru hafifçe kaldırdığınızda yüzlerce küçük sensörle ve kamera sistemleriyle karşılaşıyorsunuz. Reyonlar arasında gezinirken bir anda salata görüyorsunuz ve elinizi atıyorsunuz. Diğer reyonlara geçiyor ve çikolatanızı alıp çıkışa yönelirken, bir anda durup salatada alerjen madde uyarısını görüyorsunuz. Bunu geri yerine bırakıyor ve çıkışınızı yapıyorsunuz. ( Tüm oyalanmalara rağmen sistem doğru tutarı hesabınızdan tahsil edebiliyor.)

Görsel 3. Boston Dynamics Köpeği

Kapının önüne çıktığınızda önünüzden bir Boston Dynamics köpeği zıplayarak geçiyor. Geçen bu süre içerisinde ürünlerin ücreti aplikasyon sayesinde alınan kredi kartı bilgilerinizden tahsil ediliyor ve faturanız mail/SMS yoluyla size bildiriliyor. Bakarsınız belkide canınız bir Starship’e atlayıp Mars’da yaşamaya çalışan arkadaşınızı görmek isteyecek ve bunu yarım gün gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebileceksiniz.

”Amazon go ABD sınırları içerisinde bir çok mağazaya sahip, günün birinde tüm dünya’da bu sistemin benimsenmesi mümkün. Geleceğin neler getireceğini merakla bekliyoruz.”

AmazonGo tanıtım videosu
Görsel 4. SpaceX insanlı görev aracı Starship-Science is Everything-

Kaynaklar:

Görsel 1. Pinterest

Görsel 2. Flickr

Görsel 3. https://www.cnet.com/news/ranking-boston-dynamics-robots-by-robopocalypse-threat-level/

Görsel 4. Flickr