Ana sayfa Bilim Uzay&Havacılık Elon Musk, Crew Dragon başarısının ardından Ay kolonisine odaklandı

Elon Musk, Crew Dragon başarısının ardından Ay kolonisine odaklandı

Okuma süresi: 2 dakika

Geride bıraktığımız hafta sonu Uluslararası Uzay İstasyonuna insan taşımak amacıyla ilk kez deneme uçuşunu gerçekleştiren SpaceX üretimi Crew Dragon uzay aracı, hedefine ulaştı. İçinde cansız bir mankenle yol alan araç dün gece Uluslararası Uzay İstasyonuna kenetlendi.

Bu fırlatma ABD, NASA ve tabii görevi üstlenen SpaceX firması için çok büyük önem taşıyordu. Çünkü her şey yolunda giderse Temmuz ayında iki astronot CrewDragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna gidecek. Bu da 2011 yılından beri ABD için bir ilk olacak.

NASA 2011 yılından bu yana, uzay mekiği programını bitirdiğinden beri, ABD astronotları uzaya Rus Soyuz roketleriyle uçuyor.

Elon Musk bu görev süresince duygusal olarak biraz yıprandığını dile getirirken, özellikle hafta sonunun çok stresli geçtiğini belirtiyor.

SpaceX için çok önemli bir süreç geride kaldı ama Elon Musk yeni hayaller ve hedefler peşinde.

Elon Musk’ın Yeni Hayali Ay’da Bir Üs Kurulması

Basın toplantısında konuşan Elon Musk “Ay’da yerleşik bir üssümüz olması lazım. İnsanların sürekli olarak yaşayacağı bir üs. Uzay İstasyonundan daha öte bir şey. Oradan da Mars’a gideceğiz” diyor.

Kısa süre önce NASA Başkanı Jim Bridenstine da açıklamasında NASA‘nın Ay’a tekrar insan göndermeyi ve yüzeyde daha uzun süre kalıp araştırmalar yapmayı planladığı açıklamıştı.

Ay yüzeyinde büyük planlar kuran sadece ABD değil. Çin ve Rusya’da Ay’da yerleşik olmanın planlarını yürütüyor. Rusya Uzay Ajansı Roscosmos‘dan bir yetkilinin açıklamasına göre 2034 yılında ilk Rus Ay Üssünün inşaatı başlayacak.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayınlanmıştır.