Ana sayfa Bilim Beyin&Zihin Ayaklarınızı yerden kesecek en faydalı meditasyon: Ata binmek

Ayaklarınızı yerden kesecek en faydalı meditasyon: Ata binmek

1492
0
[Pixabay]
Okuma süresi: 3 dakika

Kentlerde modern yaşamla birlikte atlarla kurduğumuz dostluk maalesef çok geride kaldı. Bundan 100 -150 yıl öncesine kadar motorlu taşıtların olmadığı bir dünyada, hayatlarını at sırtında geçiren bu insanlar ata binmek kadar insanın içine işleyen bir şey olmadığını düşünürlerdi bunun bir sebebi olsa gerek…

Ata binmek pasif bir aktivite olarak düşünülse de sanılanın aksine son derece keyif veren faydalı bir spordur. Binicilik insanlara hayatının pek çok evresinde yardımcı olur. Üstelik her yaştaki insanın rahatça başlayabileceği bir spordur.

Atların özellikle gelişim çağındaki çocukların fiziksel, psikolojik gelişimlerine son derece katkı sağlamakla birlikte sosyal faydaları saymakla bitmeyen çok özel canlılar olduğu bir gerçektir.

Biliyorsunuz ki, spor yalnızca fiziksel kondisyonu değil aynı zamanda mental konsantrasyonun da güçlü olmasını gerektirir. Bu bakımdan düşünüldüğünde, nasıl ki kaslarımızı ata binerek çalıştırabiliyorsak, yine ata binerek mental bakımdan da güçlenebiliriz.

Hadi şimdi gelin ata binmenin fiziksel ve psikolojik faydalarına hep birlikte göz atalım:

Ata binmenin fiziksel faydaları

At binicinin her hareketine karşılık verdiğinden atı kontrol ederken öğrenilmiş hareketlerin tekrarlanması refleksleri hızlandırır ve motor sinir siteminin gelişmesine yardımcı olur. Binici atın hareketlerine karşı dik oturmaya teşvik edildiğinden karın ve sırt kasları gerilir. Atın üzerindeki rutin egzersizler sonucu el ve kol kasları gerilir. Atın doğal yürüyüşüne sağlanan uyum ve doğru biniş oturuşu bir araya geldiğinde kişinin omurgası eklem hareketliliği ve birçok kas grubunun durumu güçlenir.

Ata binmede kulak memenize kadar bütün kaslarınız çalışır. Özellikle üst bacağınızın iç kaslarını çalıştıracak spor azdır. Bu sporda kaslar uzar bu sayede daha ince görünürsünüz ve dayanıklılığınız artar.

Atın yürüyüşündeki nitelik ve atın yapısı, binicinin birçok bedensel mekanizmanızı harekete geçirir. Binicinin motor, dengede durma, duruş ve doğrulma gibi beceri alanlarında olumlu gelişmeler olur.

Ata binmek kardiyovasküler egzersiz olarak kabul edilir. Ayrıca atın koşması ve yürümesi solunumu ve kan dolaşımını artırır.

Tüm egzersiz türlerinde olduğu gibi ata inmek iştahı açar sindirim sistemi canlandırılır.

Psikolojik faydaları

Öncelikle ata binmenin tarifsiz zevkinden başlayalım.Atın üzerinde olmak, onun her adımını, tüm kaslarının çalışışını ve hatta kalbinin atışını dahi hissetmek insanda büyük bir özgürlük duygusu uyandırır. Atla birlikte hareket ediyor olmanın verdiği bu büyük mutluluk sayesinde binici yüksek miktarda serotonin mutluluk hormonu) endorphin ve adrenalin salgılar.

Ata binmeyi resmen terapi sayabiliriz çünkü doğada harika bir canlı ile uyum halinde olma hissi bütün stresinizi yok eder, sağlıklı düşünmenizi sağlar. Düzenli olarak ata binen kişilerde genellikle sakin düşünüp doğru karar verebilirler, öfke konusunda da son derece başarılı olup kolay kolay panik yapmazlar.

Amatör bir binici her gün yeni şeyler öğrenir bu öğrenme süreci asla sona ermez ve bu sayede zihin de asla spordan kopmaz. Bilimsel verilere göre zihinsel egzersizler sonucunda kişinin hafızasını da uyanık tuttuğu için ileride hafıza kaybını önler.

Binicinin eğlenceli ve tatmin edici yönlerinin yanı sıra temiz havada olmak kişinin modern yaşamla birlikte stresini alır ve bu kişiyi daha neşeli ve optimistik biri haline getirir. Binicilik sporunu özellikle küçük yaşlardan beri yapan çocukların daha pozitif oldukları ve özellikle okulda daha başarılı oldukları da gözlemlenmiştir.

Ata binmek kolay değildir ve bu kadar büyük güçlü bir hayvanla baş edebilmeye çalışmak riskli bir iştir ve kişinin risk alabilme yeteneği güçlenir. Ayrıca kendinden çok daha büyük ve güçlü bir hayvanı kontrol etme becerisi kendine güven duygusu kazandıran çok önemli bir unsurdur.

At sevgisi kişinin arkadaşlık duygusunun gelişiminde önemli rol oynar. Yine birlikte alınan kurs eğitimlerinde, birlikte yapılan at bakımlarında güçlü arkadaşlık bağları kurulur. Binicilik tesislerinde ortak yapılan kutlamalar, yemekler ve diğer faaliyetler aidiyet duygusunu geliştirir.

Düzenli bir binicinin atına karşı güven duygusu gelişir ve bu da etrafındaki insanlara güvenmeyi öğrenmesini sağlar.

Binicilikle uğraşan kişiler ata ve bütün diğer hayvanlara karşı saygılı olmayı onların bakımıyla ilgilenmeyi öğrenirler aynı zamanda sorumluluk hissi gelişir.

Pek çok zihinsel ya da fiziksel engelli kişi atlarla terapi görerek çok daha kaliteli yaşam koşullarına sahip olmaktadırlar. Pek çok çocuğun at sayesinde yürümeye başladığına ve iletişim kurmayı öğrendiğine şahit olmak mümkündür. Ayrıca otizm gibi bazı hastalıkların tedavisinde de son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Fiziksel ve zihinsel engelli kişilerin dışında hiperaktif kişilerde biniciliğin faydalarından yararlanmaktadırlar.

Ve tabi ki en önemli faydası ise hayatınızda sizi karşılıksız seven kocaman bir dost kazanırsınız.

Havalarda güzelleşmeye başlamışken siz bu özel sporu neden denemiyorsunuz.