Ana sayfa Teknoloji Bir Hafta Boyunca “Sanal Gerçeklik” İçinde Yaşasanız Ne Hissedersiniz?

Bir Hafta Boyunca “Sanal Gerçeklik” İçinde Yaşasanız Ne Hissedersiniz?

[Disrupt/YouTube]
Okuma süresi: 2 dakika

Sanal Gerçeklik başlığını takıyorsunuz ve bir hafta boyunca hiç çıkarmıyorsunuz? Nasıl hissederdiniz? Aptal gibi mi?

“Bu belki de yaptığım en aptalca şey, ama ‘gelecekte 1 haftaya’ hoşgeldiniz!” diyor Atlanta merkezli bir Sanal Gerçeklik girişimi olan studioDisrupt VR‘ın kurucularından Jak Wilmot.

Jak Wilmot çılgın bir deneye kalkışıyor; evine kapanıp, sanal gerçeklik gözlüğünü başına takıp tam 168 saat, yani 1 hafta boyunca çıkarmıyor. Yetmiyor tüm deneyimini de popüler video platformu Twicth üzerinden canlı yayınlıyor. Ardından da geçirdiği zamanın bir toparlamasını yapıp aşağıda da izleyebileceğiniz şekilde Youtube’a yüklüyor.

Peki ama pek çok fiziksel ihityaç varken, sosyal medyadan hiç çıkmamak mümkün mü?

Bunun için bazı kurallar koymuş Jak Wilmot. Bilgisayara bağlı bir Oculus sanal gerçeklik başlığı kullanan Wilmot, ihtiyacı olduğunda mobil bir başlığa geçiş yapabiliyor; ama bunu 30 saniyede ve gözleri kapalıyken yapmak zorunda. Evin perdeleri de gün ışığı içeri girmesin diye iyice kapatılmış.

Mobil VR başlığına takılmış bir kamera ile etrafı görebiliyor, ama en azından kendi gerçek gözleriyle görmüş olmuyor.

Jak Wilmot başlıkla uyumanın çok zor olacağını düşünürken, bu o kadar da zor olmamış. Ama gözlerim biraz rahatsız oldu diyor.

Jak Wilmot bir haftalık süre boyunca Sanal Gerçeklik içinde oyun oynamış, arkadaşlarıyla haberleşmiş, stres hissettiğinde bir doğa görüntüsü yükleyip onunla rahatlamış. Ama dışarıya çıkmak yok kesinlikle.

Bir haftanın sonunda başlığını çıkarıp gerçek dünyaya döndüğünde küçük bir başdönmesi hissetse de alışması oldukça kolay olmuş.

Wilmot sanal gerçeklikte bağlantı kurmanın kolay olduğunu söylüyor ve sözlerini şöyle tamamlıyor:

Arkadaş bulmak, kendi grubunu oluşturmak, sanal ortamda iletişim kurmak, sanki gerçekten onlarla birlikteymişsin gibi. Bence çok güzel ve benim için VR’ın anlamı bu; ilişki kurmak.”


İlginizi çekebilir:

48 saatlik VR deneyiminden sağ çıktı

Oculus Rift ile bir başkasının bedenine girin

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayımlanmıştır.