Ana sayfa Kültür Dizi&Sinema Hayatta kalmak için “Rüzgarı Dizginleyen Çocuk”un hikayesi

Hayatta kalmak için “Rüzgarı Dizginleyen Çocuk”un hikayesi

"Rüzgarı Dizginleyen Çocuk" filminin incelemesi

2507
0
[Netflix]
Okuma süresi: 2 dakika

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Film İncelemesi

“Denersem yapabilirim düşüncesiyle yola çıktığımda henüz 14 yaşındaydım. Yaşadığımız bölgedeki kıtlık artık dayanılmaz olmuştu ve etrafımdaki insanlar teker teker ölüyordu. Buna bir son vermeli, en azından denemeliydim. Çevremdeki insanların, hatta ailemin bile bana deli gözüyle bakmasını hiç umursamadan sadece amacıma odaklandım… ve başardım da!” 

Fragman

Malavi’de yoksulluk içinde büyüyen 14 yaşındaki William Kamkwamba’nın işte bu başarısını ben diliyle anlattığı romandan uyarlama biyografik bir film.

Film, Afrika’nın Malavili bölgesinde geçiyor. Yaşamlarını çiftçilikle geçiren bir ailenin yaşadıklarını anlatıyor. Filmin başrol oyuncusu William Kamkwamba dedesini kaybetmesi ile başlıyor diyebiliriz. William’ın dedesinin vefat etmesinden sonra tarlalar babasına ve amcasına kalıyor. William ortaokula başlıyor. Bir süre sonra ülkedeki kıtlık dolayısıyla okul taksitleri ödenemediği için William okula gidemiyor. Kıtlık o kadar çok etkili oluyor ki ellerinde kalan son yiyecekler köydeki diğer insanlar tarafından yağmalanıyor.

Yemekleri günde bir defa yemeye başlıyorlar. Bu arada William ve arkadaşı çöplükten farklı farklı şeyler toplamaya başlıyorlar. William ve arkadaşı bir gün tesadüfen öğretmenini ablası ile birlikte görüyor. Öğretmeninin ve ablasının birbirine aşık olduğunu biliyor ve kimseyle paylaşmıyor. Daha sonra bu bilgiyi öğretmeninin bisikletinin dinamosunu almak için şantaj malzemesi olarak kullanıyor. Dinamoyu alan William çalışma mantığını öğreniyor ve bunu kuraklıktan kırılan köyünü kurtarmak için bir çıkış yolu olarak kullanıyor.

rüzgarı dizginleyen çocuk filminin ana görseli

William’ın hikayesini filmin oyuncusu Chiwetel Ejiofor yönetiyor. 1 saat 53 dakika boyunca sıkılmadan izleyeceğiniz bir başyapıt. Filmin senaryosunu Chiwetel Ejiofor, William Kamkwamba kaleme almış.

William bu zor mücadelesinde bilimden yardım alıyor

Bana göre izlenmesi gereken sefaletin yetenekle birleşince neleri ortaya çıkaracağını gösteren, insanı boş ve anlamsız şeylere karşı terbiye eden bir film. Savaşların insan dehasını hem iyimser hem kötümser nasıl açığa çıkardığını gösterdiği filmde William’ın mücadelesini kazanmak için bilime nasıl başvurduğunu gösteriyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

The Boy Who Harnessed The Wind Book
Kitap kapağı

Film Künyesi

Yayın tarihi: 1 Mart 2019 (ABD)
Yönetmen: 
Chiwetel Ejiofor
Öykü: 
William Kamkwamba
Film müziğinin bestecisi: Antonio Pinto
Diller: İngilizce, Çevaca

Puan:

Bu filme puanım 10 üzerinden 7.5 oldu. Senaryonun bazı bölümlerinin çok hızlı geçilmesi filmde bir kaç kopukluk meydana getirmiş. Ayrıca William’ın ailesi filmdeki gibi 4 kişilik bir aile değil 9 kişilik bir ailedir. Biyografiden uyarlama bu film de karakterlerin daha net işlenmesi daha iyi olabilirdi.

“Tanrı rüzgâr gibidir, her yere ulaşır.”

İyi seyirler…