Ana sayfa Teknoloji Mobil Cihazlar Akıllı telefonunuzu özel komutlar ile bir ileri seviyeye taşıyabileceğiniz program: IFTTT

Akıllı telefonunuzu özel komutlar ile bir ileri seviyeye taşıyabileceğiniz program: IFTTT

650
0
Okuma süresi: 2 dakika

Günümüzde tablet, telefon ve bilgisayarlar hayatımızın her noktasında bizimle beraberler. Özellikle akıllı telefonlar ihtiyaç olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiş durumdalar. Zorunluluk haline gelmiş akıllı telefonları kullanmak bazılarımız için vazgeçilmezi, bazılarımız için ise sadece bir yükten ibaret. Bu süreçte akıllı telefonları daha etkili ve hayatımızı daha kolaylaştıracak şekilde kullanabileceğiniz bir programı sizlere tanıtacağım.

IFTTT Nedir?

IFTTT bir kısaltmadır. Açılımı ise ”if this then that” şeklindedir. Türkçe’ye çevirirsek ”eğer bu olursa şunu yap” anlamına gelmektedir.

IFTTT Nasıl Kullanılır?

IFTTT bir şartlanma sistemi denebilir. Örnek olarak; eve geldiğimizde
Wi-Fi ağımıza bağlandık. Sabah işe gitmek için tekrar evden çıkıyoruz ve işyerinde Wi-Fi bulunmuyor. Eğer Wi-Fi devre dışı bırakmayı unutursak açık kalan Wi-Fi bütün gün şarjımızı tüketiyor. IFTTT üzerinden bu gibi durumlar için bir applet(uygulama) oluşturabilirsiniz. Örnek olarak;

Evden çıktığımızda otomatik olarak Wi-Fi ağı ile bağlantımız kesileceği için ”Disconnects from any Wi-Fi network(Herhangi bir Wi-Fi bağlantısı kesilirse)” şeklinde seçiyoruz. Bu seçenek ne zaman Wi-Fi bağlantımız kesilirse bunu dikkate alacak.
Bu adımda ise Wi-Fi bağlantısı kesildiğinde telefonumuzun yapmasını istediğimiz seçeneği seçiyoruz.”Turn off Wi-Fi (Wi-Fi’yı kapat)” olarak seçiyoruz. Herhangi bir Wi-Fi ile bağlantısı kesildiğinde telefonumuzdan Wi-Fi özelliğini kapatmasını istiyoruz.
Uygulamamız tamamlandı. İşte bu kadar basit. Eğer ”Receive notifications when this Applet runs” seçeneğini seçerseniz uygulamanız her çalıştığında size bildirim olarak da iletilecek.

Kendi mini uygulamanızı yapmak işte bu kadar basit. IFTTT uygulamasını indirdikten sonra diğer kullanıcıların oluşturmuş olduğunu mini uygulamaları da görebilirsiniz. IFTTT bir çok uygulama için de destekli. Mesela IFTTT ile Facebook profil fotoğrafınız değiştirildiğinde otomatik olarak Twitter profil fotoğrafınızı da değiştirebilirsiniz.